Studenckie Forum Business Centre Club organizuje kolejną edycję Konferencji Twoja wizja rozwoju Szczecina. Już 26 maja o godzinie 18:00 w Galerii Kapitańskiej będzie można podyskutować o koncepcji Nowego Miasta Akademickiego, opracowanej przez dr Marka Wołoszyna, dyrektora Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Konferencja Twoja wizja rozwoju Szczecina to doskonała okazja do zapoznania się z pomysłami dotyczącymi rozwoju miasta i wyrażenia swoich poglądów. Tegoroczna edycja skupiać się będzie na projekcie budowy tzw. Nowego Miasta Akademickiego czyli miejsca integrującego życie akademickie, które mogłoby powstać na terenie pomiędzy aleją Piastów oraz ulicami Narutowicza i Potulicką. Miałyby tam powstawać centra technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości, biblioteki, akademiki, kluby studenckie, tereny sportowe, itp.. To swoiste miasteczko akademickie, według twórcy koncepcji, dr Marka Wołoszyna, dyrektora Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, miałoby wywołać efekt synergii. W mieście, w którym kształci się około 65 tysięcy studentów takie miejsce mogłoby uatrakcyjnić życie akademickie i skutkować zintensyfikowaną współpracą pomiędzy uczelniami. Jednak wstępne plany władz miasta zakładają sprzedaż tych powojskowych terenów deweloperom.

AKADEMICKOŚĆ SZCZECINA NALEŻY ROZWIJAĆ”

Koordynator projektu TwrS, Ludwik Kołodziński, w rozmowie z wszczecinie.pl tłumaczył: Spójrzmy na to tak - nie jest problemem wymóc na osobie decyzyjnej słowo "obiecuję", ale problemem jest je następnie wyegzekwować. Dlatego zadaniem TwrS nie jest wymaganie składania szumnych obietnic i deklaracji. Lepiej, żeby spotkanie pokazało naszym gościom, że określoną sprawą mieszkańcy rzeczywiście się interesują, że bardzo zależy im na jej realizacji, żeby usłyszeli o konkretnych potrzebach i postulatach - wierzę, że wtedy zrobią to, co będą mogli zrobić, aby takim potrzebom wyjść naprzeciw.

Podczas Konferencji dr Marek Wołoszyn dokona prezentacji swojej koncepcji budowy centrum akademickiego. Będzie to wstępem do dyskusji, w której udział weźmie Zastępca Prezydenta Miasta ds. Rozwoju i Inwestycji, Aleksander Buwelski, Wicemarszałek Województwa Wojciech Drożdż, Prezes Fundacji Forum Gryf Albert Pachciarek, Edward Osina, Prezes Zarządu P. B. CALBUD, przedstawiciele władz szczecińskich uczelni, reprezentanci Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta. Gośćmi spotkania będą również członkowie Loży Szczecińskiej Business Centre Club. Debatę poprowadzi dziennikarz TVP Szczecin, Dariusz Baranik.

Uczestnicy Konferencji wezmą udział w losowaniu nagród i gadżetów ufundowanych przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, Akademię Allegro, Biuro Promocji i Informacji UM Szczecin, a dla najaktywniejszych przewidziano dodatkowe upominki, ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. wSzczecinie.pl objęło patronat medialny nad wydarzeniem. Poniżej przedstawiamy wywiad z Ludwikiem Kołodzińskim, koordynatorem projektu TwrS.

Kinga Rabińska: To już trzecia edycja TwrS. Czy taka inicjatywa jest rzeczywiście potrzebna? W jaki sposób kształtuje ona postawy przedsiębiorcze u młodych Szczecinian, co też jest misją Studenckiego Forum Business Centre Club?

Ludwik Kołodziński: Nie pytajmy czy taka inicjatywa jest potrzebna, ale czy realizujemy ją wystarczająco często. Wystarczy powiedzieć, że nie narzekamy na brak zainteresowania ze strony studentów. Niektórzy przy okazji zapisywania się na konferencję prosili o dodatkowe materiały i informacje dotyczące omawianych podczas Konferencji przedsięwzięć, by mogli lepiej przygotować się do dyskusji. Młodzi ludzie w Szczecinie chcą aktywnie uczestniczyć w procesie rozwoju miasta, ale nie wszyscy znajdują ujście dla swoich chęci. Dla jednych takie spotkania jak TwrS mogą stanowić dopiero inspirację do działania; dla innych, którzy już są aktywni na tej płaszczyźnie, jest okazją do zaprezentowania swoich poglądów przed szerszym audytorium, w gronie ekspertów w określonych dziedzinach, pewnych autorytetów, a nie np. tylko w Internecie. Niektórzy uczestniczą w życiu publicznym miasta poprzez NGO, partie polityczne, inicjatywy społeczne i studenckie, a inni takiej aktywności nie wykazują. Dlatego właśnie cieszę się, że wśród osób, które zgłosiły chęć udziału w Konferencji są nie tylko znani już uczestnicy podobnych spotkań, ale też ci, które dopiero zaczynają aktywnie włączać się w proces rozwoju miasta. Podobnie jak inne projekty Studenckiego Forum Business Centre Club, TwrS ma między innymi edukować, zachęcać do aktywności, promować postawy obywatelskie. 

KR: Jakie zainteresowanie wzbudza ta inicjatywa u władz miasta? W zeszłym było ono minimalne. Jak będzie w tym?

LK: Rzeczywiście w ubiegłym roku władze miasta, mówiąc delikatnie, nie wykazały zainteresowania udziałem. Tym razem jest jednak inaczej. Zastępca Prezydenta Szczecina ds. gospodarczych, Pan Aleksander Buwelski i Pani Ewa Nosek, Architekt Miasta już zapowiedzieli swoje przybycie. Duże zainteresowanie wykazuje Biuro Planowania Przestrzennego. To pokazuje tylko, że sama Konferencja TwrS staje się z roku na rok coraz bardziej zauważalna i atrakcyjna dla naszych gości, nie tylko tych reprezentujących Urząd Miasta. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że pozytywne reakcje zaproszonych przez nas osób przerosły moje oczekiwania.

KR: Czy wystarczająco dojrzeliśmy jako społeczeństwo obywatelskie, by tego typu spotkania miały realny wpływ na decyzje podejmowane przez władze miasta?

LK: Cóż, decyzje władz samorządowych zależą od tak wielu czynników, które tak dalece determinują takie, a nie inne rozwiązania przyjmowane czy to przez radnych, czy to przez aparat wykonawczy, że trudno mówić o realnym wpływie takich dyskusji na decyzje kluczowe, choć oczywiście, chciałbym, żeby odpowiedź na to pytanie byłą pozytywna. W ubiegłym roku dyskutowaliśmy m.in. o powstaniu Inkubatora Organizacji Pozarządowych. Stowarzyszenie, które wysuwało ten postulat miało duży problem, ze znalezieniem lokalu do funkcjonowania takiej organizacji. Z ust jednego z naszych gości padła wtedy konkretna propozycja pomocy - o ile wiem stowarzyszenie z tej propozycji nie skorzystało, szukało innych rozwiązań, ale to pokazuje tylko, że uczestnicy takich dyskusji są pełni dobrej woli i chęci - nie zawsze jednak wszystko da się rozwiązać tak, jak byśmy sobie tego życzyli.

Sama Konferencja – jej organizacja przez Studenckie Forum Business Centre Club, popularność wśród gości, chęć udziału studentów – wszystko to jest przejawem coraz lepszego pojmowania funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego.

 

KR: Tematem tegorocznej edycji jest wizja rozwoju miasta przygotowana przez dr Marka Wołoszyna. Zakłada ona powstanie budowy centrum akademickiego na obszarze aleja Piastów – Potulicka – Narutowicza. Koncepcja ta spotyka się zarówno z pozytywnym, jak i negatywnym odbiorem. Po co Szczecinowi takie miejsce?

LK: Po co Szczecinowi takie miejsce? Warto przyjść na spotkanie, by poznać odpowiedź na to pytanie. Odpowiedź dr Wołoszyna, odpowiedź studentów, odpowiedź władz miasta.... Myślę jednak, że nikt nie ma wątpliwości, że ‘akademickość’ Szczecina należy rozwijać.

KR: W ramach zeszłorocznej edycji powstały dwie dobre koncepcje rozwoju - co się z nimi teraz dzieje?

LK: Jedną z przedstawionych w ubiegłym roku koncepcji był projekt zagospodarowania szczecińskich bulwarów, które są obecnie przebudowywane, i to w kierunku zbliżonym do zaprezentowanego podczas spotkania. Drugi projekt zakładał wykorzystanie namiotów sferycznych zamiast tradycyjnego budownictwa, by stworzyć miejsca do organizowania np. wydarzeń kulturalnych, i takie namioty powstają. Co prawda bez bezpośredniego związku z prezentowaną Drogą Mleczną dla Szczecina, ale jednak - można więc powiedzieć, że ubiegłoroczna Konferencja TwrS była wylęgarnią dobrych rozwiązań dla naszego miasta. TwrS stwarza przestrzeń do debaty publicznej, do wymiany poglądów, pomysłów, do rozważania różnych rozwiązań. Nasza organizacja popiera wszystkie dobre pomysły dla Szczecina.

KR: Bardzo dziękuję za rozmowę.