Najstarsza działała w okolicy dzisiejszego pl. Wolności już przed 1868 rokiem. Później w Podjuchach powstawały kolejne restauracje, zajazdy, piwiarnie i kawiarnie, a czasem przy nich również hotele oraz kina. Ich historię opisał Jakub Olszewski, w wydanej niedawno książce „Przedwojenne restauracje Podjuch i Widoku”.

Miejsc oferujących usługi gastronomiczne było wówczas w Podjuchach dużo więcej niż obecnie. Zapotrzebowanie było znaczne, bo pobliska Puszcza Bukowa przyciągała przedwojennych turystów.

– Podjuchy są południową bramą do Puszczy Bukowej, a Niemcy masowo korzystali wówczas tutaj z tzw. jednodniowej turystyki. W każdy weekend do Podjuch przyjeżdżały setki osób. Przy okazji chętnie odwiedzali istniejące tam restauracje – opowiada Jakub Olszewski.

Podróż w świat, który dzisiaj już nie istnieje

W książce opisał 24 takie miejsca. Przy samym kościele na dzisiejszym pl. Wolności funkcjonowały trzy restauracje. Do dziś jednak na terenie całego osiedla przetrwały tylko dwa budynki, w których przed wojną działała gastronomia.

– Jednym z nich jest dzisiejsza katolicka szkoła podstawowa, a drugim kamienica z biblioteką. Niestety Podjuchy poniosły duże straty w czasie wojny i w wyniku powojennych rozbiórek. Wiele budynków nie przetrwało, wyburzone zostały całe kwartały – tłumaczy Jakub Olszewski.

Dlatego książka „Przedwojenne restauracje Podjuch i Widoku” (Widok to część dzisiejszych Podjuch przy samej Puszczy Bukowej) to bogato ilustrowana podróż w świat, który dzisiaj w dużej mierze już nie istnieje. Pomysł na jej przygotowanie pojawił się po prelekcji o podjuszańskich restauracjach, którą Jakub Olszewski poprowadził trzy lata temu. Przedstawione wtedy informacje zostały znacząco uzupełnione o materiały, które udało się później znaleźć w archiwach w Szczecinie i Lubece.

Piąta książka o Podjuchach

To już piąta publikacja tego autora o historii Podjuch. Wcześniej ukazały się: „Historia poczty w Podjuchach”, „Historia kolei w Podjuchach 1877–2017”, „Podjuchy i Regalica” (współautorem jest Liliana Gierczak) oraz "Stare Podjuchy w malarstwie i rysunku" (z grafikami Leonarda Ćwirko, Ryszarda Podporskiego i Marcina Przydatka).

– Książki piszę z miłości do Podjuch, a nie w celach zarobkowych. Od początku założyłem sobie, że będę je sprzedawał po kosztach druku ­– mówi Jakub Olszewski.

Książkę „Przedwojenne restauracje Podjuch i Widoku” można kupić w czterech miejscach:

– księgarnia Sedina przy al. Wyzwolenia,

– księgarnia Zamkowa przy pl. Hołdu Pruskiego,

– Antykwariat Pomorski przy ul. Małopolskiej,

– pasmanteria przy ul. Metalowej w Podjuchach.