Występy kabaretowe, stand-upy, improwizacje dla małych i dorosłych widzów – Festiwal Komedii SZPAK już po raz 17. zapewni szczecinianom porządną dawkę dobrego humoru. Tegoroczna edycja rusza już 30 listopada, a zaplanowane wydarzenia odbędą się w różnych miejscach Szczecina.

Mocny początek w Słowianinie

Tegoroczna odsłona Festiwalu Komedii SZPAK w Szczecinie rozpocznie się 30 listopada i potrwa do 2 grudnia 2023. Pierwsze wydarzenia zaplanowano w Domu Kultury Słowianin (ul. Korzeniowskiego 7), gdzie w czwartek o godz. 18:00 wystartuje Przegląd Solistów Kabaretowych . Jak zapowiadają organizatorzy, to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego widzowie będą mieli okazję bawić się z trzema artystami sceny kabaretowej. Wystąpią: Ścibor Szpak – prawdziwi weteran kabaretu, laureat największych polskich festiwali kabaretowych; Kucharz Maciej, który zdobył sławę w Internecie swoimi filmikami na TikToku i Instagramie oraz Antoni Gorgoń Grucha – jeden z najpopularniejszych solistów kabaretowych młodego pokolenia.

Tego samego dnia o godzinie 20:00 scenę przejmie Kabaret Czesuaf, który od 2002 r. rozśmiesza widzów w całej Polsce. Grupa ma na swoim koncie kilkanaście autorskich programów komediowych, nagrody na największych festiwalach i występy w najważniejszych realizacjach telewizyjnych. W Szczecinie artyści zaprezentują swój najnowszy program „Bez przesady!”, który jest próbą zmierzenia się z tym, co widzimy dookoła siebie.

Tego wieczoru wszystko się może zdarzyć

Festiwal Komedii SZPAK przyzwyczaił już widzów do spotkań z improwizacją, której i tym razem nie zabraknie. W piątek organizatorzy zapraszają do pubu The White Rabbit (al. Wojska Polskiego 86). Tam o godz. 18:00 wystąpi Grupa Improwizacyjna Aktórzy. „Ci utalentowani szczecińscy artyści nie tylko błyskawicznie myślą, ale również potrafią stworzyć niezapomnianą atmosferę pełną śmiechu i niespodzianek” – zapowiadają organizatorzy festiwalu.

O godz. 20:30 wystąpi Teatr Improwizacji Afront, czyli zespół impro z Warszawy z 12-letnim stażem. W Szczecinie zaprezentuje „Nienapisane dzieła Szekspira – komedię w 3 aktach wierszem”. „Będą dramaty i intrygi oraz pojedynki i nagłe napady miłości. Będą monologi wewnętrzne i iście szekspirowska śmierć. A to wszystko złoży się na wiekopomne dzieło, którego Szekspir nie napisał” – czytamy w opisie wydarzenia.

– Wszyscy słyszeli o Szekspirze. Niektórzy kojarzą tytuły jego dzieł, nieliczni nawet je czytali. Ale wszyscy, absolutnie wszyscy, są specjalistami od dzieł, których Szekspir nie napisał. I jedno z nich zaprezentujemy z pomocą widowni na festiwalowej scenie – mówią artyści. – Najpierw zaczniemy od wybrania jednego tytułu z licznej kolekcji „Nienapisanych Dzieł Szekspira”, potem zaś kilku szczęśliwców otrzyma Piłeczki Losu odpowiedzialne za konkretne fabularne zwroty akcji i... kurtyna pójdzie w górę.

Bajka dla młodych widzów i stand-up dla dorosłych

Ostatni dzień festiwalu rozpocznie wydarzenie przygotowane z myślą o dzieciach. Organizatorzy zapraszają do Nowej Dekadencji (ul. Partyzantów 2) już o godz. 11:00 na niezwykłą przygodę teatralną z Teatrem Improwizacji Afront. Maluchy wraz z aktorami stworzą bajkę improwizowaną zatytułowaną „Bajkotworek i bajek pełen worek”. Wydarzenie kierowane jest do dzieci od 5. roku życia, ale jak zapewniają artyści, z lekko młodszymi widzami też wyczarują wyjątkową bajkę.

Sobotni wieczór będzie należeć do stand-upu pełnego mocnych żartów. O godz. 18:00 rozpocznie się Konkurs Stand-Up, podczas którego sześciu utalentowanych komików będzie rywalizować o tytuł najlepszego stand-upera festiwalu. Jak przekonują organizatorzy, każdy z nich ma swój własny, unikalny sposób opowiadania, co sprawi, że wieczór będzie pełen komediowych niespodzianek.

Na zakończenie 17. Festiwalu Komedii SZPAK odbędzie się Wieczór Stand-Up, który gwarantuje zakwasy od salw śmiechu. A to za sprawą czwórki komików. Michał Pałubski słynie z błyskotliwych dowcipów. Michał „Mimi” Zenkner znany jest z monologów pełnych inteligentnych żartów. Damian Kubik opowiada o codziennych sytuacjach w niezwykle zabawny sposób, a Wojtek Kamiński – doświadczony komik – bawi do łez celnymi spostrzeżeniami na temat życia codziennego.

Stand-upowy wieczór poprowadzi Damian „Viking” Usewicz, który zapewni dodatkową dawkę śmiechu.

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe obowiązują bilety, które dostępne są na stronie: https://szpak.info.pl/bilety.

Program 17. Festiwalu Komedii SZPAK:

czwartek (30.11)

PRZEGLĄD SOLISTÓW KABARETOWYCH | 40 zł

18:00 | Dom Kultury Słowianin

wystąpią: Ścibor Szpak, Kucharz Maciej, Antoni Gorgoń Grucha


KABARET CZESUAF | bilety 50 zł

20:30 | Dom Kultury Słowianin

program: Bez Przesady

 

piątek (01.12)

GRUPA IMPROWIZACYJNA AKTÓRZY | bilety 25 zł

18:00 | The White Rabbit

szczeciński wieczór improwizacji

 

TEATR IMPROWIZACJI AFRONT | bilety 30 zł

20:30 | The White Rabbit

spektakl improwizowany

 

sobota (02.12)

SZPACZEK DLA DZIECI | bilety 25 zł

11:00 | Nowa Dekadencja

bajka improwizowana — Teatr Improwizacji Afront

 

KONKURS STAND UP | bilety 30 zł

18:00 | Nowa Dekadencja

wystąpią: 6 młodych utalentowanych komików stand-up

prowadzący: Damian „Viking” Usewicz

 

WIECZÓR STAND-UP | bilety 50 zł

20:30 | Nowa Dekadencja

wystąpią: Wojciech Kamiński, Michał „Mimi” Zenkner, Damian Kubik, Michał Pałubski
prowadzący: Damian „Viking” Usewicz