Wystartują spod Azoty Areny i przez centrum miasta pobiegną w kierunku Kijewa. Tam zawrócą i przez tereny byłej Stoczni Szczecińskiej powrócą pod halę widowiskowo-sportową. Do pokonania będą mieli ponad 42 kilometry. Za nieco ponad tydzień rusza pierwszy szczeciński maraton.
- Jesteśmy ostatnim wielkim miastem, gdzie po raz pierwszy organizowany jest maraton. Ale „ostatni będą pierwszymi” i liczę, że za kilka lat nasz maraton będzie już bardzo znany – mówił podczas konferencji zapowiadającej bieg Paweł Bartnik, jeden z organizatorów.
1. PZU Maraton Szczeciński odbędzie się w sobotę, 19 września. Jego uczestnicy, a zgłosiło się ich 1150, będą mieli do pokonania dokładnie 42 kilometry i 195 metrów.
Od Azoty Areny w kierunku Kijewa i powrót przez Stocznię Szczecińską
Trasę maratonu wyznaczono po obu stronach Odry.
- Maratończycy poprzez bieganie zwiedzają miasta. Sam tak kilka miast zwiedziłem – zaznacza Robert Szych, dyrektor biegu. – Cała trasa jest już oznaczona błękitnymi kropkami.
Zawodnicy wyruszą o 09:00 spod Azoty Areny, następnie pobiegną al. Wojska Polskiego, Zaleskiego, Wyspiańskiego wzdłuż parku Kasprowicza, miną Jasne Błonia, budynek magistratu, place Grunwaldzki, Lotników, ul. Obrońców Stalingradu, pl. Żołnierza, gmach filharmonii, Bramę Królewską, Zamek Książąt Pomorskich, skręcą w ul. Farną i dotrą do ul. Wyszyńskiego. Następnie przez Most Długi, ul. Gdańską, most im. Pionierów Miasta Szczecina, ul. Hangarową i Struga będą się kierować w stronę Kijewa. Zawrócą na ostatnim przed rogatkami miasta skrzyżowaniu ul. Zwierzynieckiej i Niedźwiedziej, potem znowu pobiegną ul. Struga, przez most Pionierów, ul. Gdańską, Nabrzeżem Wieleckiem, Jana z Kolna, wbiegną na teren byłej Stoczni Szczecińskiej, następnie Ludową, Dębogórską, Konarskiego, ks. W. Blizińskiego, Druckiego-Lubeckiego, Rugiańską i Trasą Północną dotrą do ul. Arkońskiej, stamtąd do alei Wojska Polskiego i zakończą bieg przy Azoty Arenie. Będą mieli na to 6 godzin.
Ulice, przez które prowadzi trasa maratonu, będą zamykane czasowo. Tam, gdzie to możliwe, jak np. na ul. Gdańskiej czy Struga, dla maratończyków zostanie wyznaczony jeden pas jezdni.
Na trasie koncerty i mur do przebicia
Bieg umili maratończykom muzyka. Na trasie zaplanowano kilka punktów, gdzie odbędą się minikoncerty i występy didżejów. Jednym z nich będzie pl. Solidarności, na którym wystąpią filharmonicy szczecińscy.
- Jesteśmy też jedynym maratonem, który zakończy się pomaratońskim party. W sobotę w Azoty Arenie odbędzie się finał Festiwalu Młodych Talentów. Każdy z maratończyków ma zagwarantowany bezpłatny wstęp na koncerty – zapowiada Szych.
Na 36. kilometrze na biegaczy będzie też czekała niespodzianka. - Każdego maratończyka właśnie w okolicach 36. kilometra spotyka tzw. „ściana maratońska”, taka blokada i fizyczna, i psychiczna – tłumaczy Szych. – W okolicach ul. Przyjaciół Żołnierza ta maratońska zmora pojawi się w całkiem realnej postaci i każdy będzie mógł ją przebić – zapowiada.
Organizatorzy zachęcają też do kibicowania. Biegaczy będzie można dopingować, wołając ich po imieniu, które będzie widoczne na koszulce, tuż pod numerem startowym. - To doskonały zastrzyk energii dla zawodnika. Niesamowicie podnosi na duchu i pozwala dalej biec. Wiem z doświadczenia, gdyby nie kibice nie skończyłbym kilku maratonów – mówi Szych.
Atrakcje na placu przed Azoty Areną
Na kibiców sporo atrakcji będzie też czekało przy Azoty Arenie. W strefie zdrowia będzie można m.in. skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów: kardiologa, ortopedy, a także dietetyka i fizjoterapeuty, zbadać poziom cukru, cholesterolu we krwi, zmierzyć ciśnienie i wykonać badanie EKG. Dla najmłodszych przewidziana jest specjalna strefa zabaw, edukacji i relaksu.
W godz. 08:00 – 16:00 na placu przed Azoty Areną zaplanowano także akcję „Podziel się kilometrem”, w ramach której na bieżniach, rowerach stacjonarnych i orbitrekach będzie się można zmęczyć w szczytnym celu. Za każdy przejechany, przebiegnięty i przećwiczony kilometr PZU przekaże 10 zł na rzecz Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych oraz Hearts World Wide Foundation w Szczecinie.
Są jeszcze miejsca na Fun Run
Pierwszemu PZU Maratonowi Szczecińskiemu będzie też towarzyszył krótszy, bo na dystansie zaledwie 4,2 km, bieg familijny Fun Run, który wystartuje 20 minut później niż „duży maraton”. Pierwsze dwa kilometry będą się pokrywały z trasą wyznaczoną dla maratończyków. Na każdego, kto ukończy bieg będzie czekać medal i okolicznościowa koszulka. Na Fun Run można się jeszcze zapisać. Opłata startowa wynosi 5 zł.
Znane nazwiska na maratonie
Na konferencji prasowej organizatorzy zaznaczyli, że szczeciński maraton nie jest typowym maratonem zawodowym, nie skupiano się bowiem na przyciągnięciu wielkich nazwisk. Jednak na trasie maratonu kilku znanych sportowców się pojawi. W 1. PZU Maratonie Szczecińskim wezmą udział m.in. Paweł Czapiewski, Marek Kolbowicz, Zbigniew Murawski.
Ambasadorką maratonu jest Wanda Panfil, jedyna Polka, która zdobyła mistrzostwo świata w maratonie.
Komentarze
1