Tegorocznym laureatem polsko-niemieckiej nagrody Pomerania Nostra został profesor Władysław Filipowiak, archeolog, historyk, emerytowany dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie i profesor Uniwersytetu Szczecińskiego. Wręczenie nagrody odbędzie się 27 listopada 2009 r. na Uniwersytecie w Greifswaldzie.
Pomerania Nostra za specjalne zasługi dla regionu
Nagrodę za szczególne zasługi dla Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego w jednej z dziedzin: sztuka, nauka, polityka, życie społeczne, gospodarka, przyznają wspólnie uniwersytety w Szczecinie i Greifswaldzie, redakcje gazet „Nordkurier” i”Kurier Szczeciński” oraz miasta Szczecin i Greifswald. Pierwszym laureatem Nagrody, wręczanej co dwa lata, został prof. Berthold Beitz (2003), następnymi: prof. Krzysztof Skubiszewski (2005), prof. Janina Jasnowska i prof. Michael Succow (2007).
Słów kilka o laureacie
Prof. dr hab. Władysław Filipowiak - archeolog, profesor, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego, przez 51 lat (1955-2006) był dyrektorem Muzeum Narodowego w Szczecinie. Jest autorem ponad 200 rozpraw dotyczących archeologii i prehistorii Pomorza. Rozbudował Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie, doprowadzając do tego, że otrzymało ono status Muzeum Narodowego. Jego zasługą jest m.in. zorganizowanie działu pomorskiej sztuki średniowiecznej i stałej ekspozycji dotyczącej dziejów książąt pomorskich, oraz powołanie Muzeum Historii Szczecina. Przez wiele lat zabiegał o zwrot Szczecinowi dóbr kultury, wywiezionych po wojnie. Dzięki jego staraniom już na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych wróciły do Szczecina z ZSRR m.in. rzeźby średniowieczne i kolekcja rysunków braci Tiepolo. W latach dziewięćdziesiątych wróciła z Muzeum Narodowego w Warszawie słynna kolekcja replik rzeźby antycznej, zwana kolekcją Dohrnów.
Zasługą profesora Władysława Filipiaka jest wymiana zabytków archeologicznych między placówkami muzealnymi Pomorza Przedniego i Pomorza Zachodniego. Dzięki jego zabiegom kolekcja Muzeum Narodowego powiększyła się o cenne obiekty zabytkowe, wśród których znajdują się monety, ozdoby, broń, naczynia, urny, narzędzia. Szczecińskie muzeum przekazało stronie niemieckiej w zamian obiekty, które wchodziły w skład kolekcji przedwojennego Das Provinzialmuseum für Pommersche Altertümer in Stettin (Prowincjonalne Musem Pomorskich Starożytności w Szczecinie), a terytorialnie przynależą do obecnego Pomorza Przedniego.
Komentarze
0