Trzy linie pospieszne zostają zawieszone, a w zamian uruchomiona zostanie nowa linia tramwajowa numer 13. To szczegóły zmian przedstawione przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego na początku tygodnia. Według miasta są one konieczne, bo autobusy stały w korkach, które od tygodni dławią trasę Prawobrzeże – centrum Szczecina. Jak mówił podczas programu „Studio wSzczecinie.pl” Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, akcent komunikacyjny coraz częściej przenoszony będzie na komunikację tramwajową. – Chcemy usprawnić komunikację na prawy brzeg, dlatego wzmacniamy linie tramwajowe. Wzmacniamy linię numer 7, będzie ona kursować co 6 minut. Mamy kłopoty z przepustowością ulicy Gdańskiej. Autobusy stoją w korkach, stawiamy nacisk na tramwaje – tłumaczył Piotr Krzystek.


Ulica Gdańska to obecnie wąskie gardło komunikacyjne

Korki tworzące się ze względu na przebudowę Estakady Pomorskiej mocno dezorganizują komunikację autobusową między prawym a lewym brzegiem Szczecina. Na rozkładzie jazdy „pośpiechów” zupełnie nie można już polegać, a czasem autobusy w ogóle nie przyjeżdżają. Mimo to mieszkańcy zdają się być przyzwyczajeni do autobusów pospiesznych i wiadomość o ich zawieszeniu wywołała szereg krytycznych komentarzy. W programie „Studio wSzczecinie.pl” prezydent Krzystek tłumaczył, dlaczego podjęto takie decyzje.

– To jest koszmar. Mam tego świadomość. Bardzo mieszkańców przepraszam. Musimy zrealizować inwestycję, nie mamy innego wyjścia jak zmodernizować cały odcinek na Gdańskiej, to jest zadanie priorytetowe. To zadanie realizowane nie tylko dla transferu mieszkańców, wzmacniamy ją ze względu na ruch ciężkich pojazdów w kierunku portu – wyjaśniał Piotr Krzystek.

Jeden z widzów programu zapytał naszego gościa: „Czy mógłby zamieszkać na tydzień na Prawobrzeżu i codziennie rano jeździć do pracy?”. Prezydent odpowiedział: – Współczuję mieszkańcom Prawobrzeża, nie mamy innego wyjścia, nie ma alternatywnych dróg. Realizujemy zadanie, bo mamy środki unijne – dodał prezydent Szczecina.

Prezydent Krzystek o likwidacji linii pospiesznych: „Stawiamy na tramwaje”

Likwidacja trzech linii pospiesznych to nie wszystkie zmiany, jakie czekają mieszkańców w najbliższym czasie. Będzie ich zdecydowanie więcej. M.in. od soboty, 9 października, autobusy linii B kursować będą na wydłużonej trasie do Osiedla Bukowe. W godzinach szczytu na linii 65 pojawią się dodatkowe kursy w relacji Osiedle Bukowe (peron linii 66) – Turkusowa. (O wszystkich wprowadzanych zmianach w komunikacji miejskiej informowaliśmy tutaj)

– Chcemy przyzwyczaić mieszkańców do komunikacji tramwajowej. Jeżeli tego nie zrobimy, to mieszkańcy będą korzystali z linii autobusowych, które są wspomagające do komunikacji tramwajowej. Tramwaje są bardziej pojemne, niezależne od tego, co się dzieje na szlakach samochodowych. Kładziemy nacisk na tramwaje, wzmocnimy linię 7 i tworzymy tymczasową linię numer 13. Wzmacniamy dojazd na linię Turkusowa – dodaje Piotr Krzystek.

Tramwajowa „trzynastka” wprowadzana jest tymczasowo. Zostanie zlikwidowana, gdy rozpocznie się przebudowa al. Powstańców Wielkopolskich.