Szczecin to jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych północnej Polski. Z kolei szczeciński rynek pracy – w dalszym ciągu – uznawany jest za rynek pracownika. Ten ostatni ma coraz większe oczekiwania względem potencjalnego pracodawcy, ale też przeogromną chęć rozwoju. Co wobec tego ma mu do zaoferowania praca w Szczecinie? W jakich branżach bez problemu znajdziemy zatrudnienie i jakie umiejętności przydadzą nam się najbardziej?

Przegląd lokalnego rynku pracy w Szczecinie 

Osoby zainteresowane zagadnieniem pracy w Szczecinie jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań wakatu powinny zaznajomić się z charakterystyką szczecińskiego rynku zatrudnienia. Warto wiedzieć, że ma on naprawdę wiele do zaoferowania pracownikom w każdym wieku. Najlepszym dowodem na dobrą kondycję rynku pracy w Szczecinie (szczególnie w przypadku najmłodszych kandydatów do pracy) są wyniki raportu Eurostatu, czyli unijnego urzędu statystycznego. Z raportu tego wynika, że Szczecin ma najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej wśród młodych osób. Oznacza to, że w Szczecinie praca dla studenta jest naprawdę łatwo dostępna. Co więcej, pod względem bezrobocia wśród osób w wieku 15-24 lata, stolica województwa zachodniopomorskiego pozostawia daleko w tyle nie tylko największe miasta w Polsce, ale też największe europejskie metropolie. To właśnie Szczecin odnotował najlepszy wynik w całej Unii Europejskiej (bezrobocie wśród wskazanej grupy wyniosło 2,5 proc. Na drugiej pozycji uplasowała się Bratysława z bezrobociem na poziomie 2,6 proc.). A jak wygląda ogólna sytuacja na rynku pracy w Szczecinie? Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie stopa bezrobocia w styczniu 2023 roku wynosiła dokładnie 3,1 proc., co każe optymistycznie patrzeć w przyszłość. 

Analizując lokalny rynek pracy w Szczecinie i chcąc sprawdzić, jakie sektory są obecnie najbardziej obiecujące, a w jakich możemy napotkać problemy z zatrudnieniem, warto zapoznać się z prognozami Barometru zawodów. Zatem jak wygląda kwestia dostępności stanowisk w podziale na zawody deficytowe czy nadwyżkowe? 

Jak wynika z badania, w 2023 roku wśród branż z największym deficytem osób poszukujących pracy możemy wyróżnić przede wszystkim IT oraz telekomunikację. Szczeciński rynek pracy nieustannie zmaga się z brakiem specjalistów w tych dziedzinach. W praktyce oznacza to, że praca w Szczecinie jest na wyciągnięcie ręki przede wszystkim dla analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych, administratorów baz danych, techników informatyków, grafików komputerowych czy programistów. Ponadto większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć także kucharze, lekarze, nauczyciele czy chociażby pracownicy służb mundurowych. 

Jak przygotować się do szukania pracy w Szczecinie? 

Ważniejsze są stałe wysokie zarobki czy benefity pracownicze? Dogodna lokalizacja zakładu pracy czy możliwości rozwoju i awansu? Każdy z nas ma nieco inne potrzeby i oczekiwania względem pracy. Ponadto inne podejście do poszukiwania posady będą miały osoby bezrobotne, a inne osoby aktywne zawodowo, które szukają nowych ścieżek rozwoju. 

Potencjalny kandydat, zanim zacznie przeglądać oferty typu praca Szczecin, powinien zastanowić się nad swoimi rzeczywistymi potrzebami. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: czy interesuje nas praca stała, dorywcza czy może w grę wchodzi praca zdalna? Szczecin – w każdym z tych wymiarów – daje spore możliwości wyboru. Nie jest tajemnicą, że jednym z ważniejszych elementów podczas poszukiwania zatrudnienia i kluczem do skutecznej aplikacji o pracę w Szczecinie są jednak profesjonalnie przygotowane CV i list motywacyjny. Dlatego szukanie pracy najlepiej rozpocząć od odświeżenia bądź przygotowania od podstaw dobrych dokumentów aplikacyjnych. Mogą w tym pomóc internetowe narzędzia, np. Kreator CV na praca.pl.

Poszukiwanie pracy w Szczecinie – jak znaleźć zatrudnienie? 

Osoby poszukujące pracy od zaraz w Szczecinie mają kilka możliwości znalezienia potencjalnego pracodawcy. Celem ułatwienia sobie całego procesu, o wsparcie mogą poprosić chociażby podmioty specjalizujące się w pośredniczeniu pracy, takie jak agencje zatrudnienia. Kolejnym rozwiązaniem jest także urząd pracy w Szczecinie, który na bieżąco publikuje aktualne ogłoszenia pracodawców. 

Bez wątpienia najpopularniejszą drogą poszukiwania pracy w Szczecinie są jednak działania na własną rękę i korzystanie chociażby z internetowych portali z ogłoszeniami, takich jak wspomniana praca.pl. Aktualne ogłoszenia typu Szczecin – praca znajdziemy także w licznych grupach społecznościowych, na których ogłaszają się zarówno pracodawcy, jak i osoby poszukujące zatrudnienia. Kandydaci do pracy, którzy mają sprecyzowane potrzeby i oczekiwania oraz doskonale wiedzą, w jakiej branży chcieliby się rozwijać, mogą przeglądać ogłoszenia na stronach internetowych konkretnych firm, by sprawdzić potencjalne wakaty i możliwości nawiązania współpracy. 

Jakie umiejętności i kwalifikacje są najbardziej poszukiwane na rynku pracy w Szczecinie? 

Nie powinien dziwić fakt, że osoby, które profilem, wykształceniem czy doświadczeniem odpowiadają potrzebom pracodawców, mają ogromne szanse na szybkie znalezienie pracy w Szczecinie. W dzisiejszej rzeczywistości i w obliczu rozwoju technologicznego przed jakim stoimy, wśród najbardziej cenionych umiejętności warto wymienić:

  • łatwość uczenia się, 

  • zdolności analityczne, 

  • otwartość na nowe technologie. 

Na wagę złota są także pracownicy wyróżniający się kreatywnością. 

Jakie są perspektywy rozwoju kariery zawodowej w Szczecinie? 

Mając na uwadze niską stopę bezrobocia, szybki rozwój wielu sektorów gospodarki na terenie województwa zachodniopomorskiego czy chociażby ogromny deficyt wykwalifikowanych pracowników niektórych branż, można zaryzykować stwierdzenie, że perspektywy poprowadzenia kariery zawodowej w Szczecinie są naprawdę obiecujące. Potwierdzeniem tezy jest także raport „Kapitał ludzki w Szczecinie”, który powstał przy współpracy firmy Antal i Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej Sp. z o.o. Wynika z niego, że niemal 70 proc. pracodawców z sektora SSC/BPO wyraża zapotrzebowanie na pracowników, którzy są w stanie łączyć wiedzę specjalistyczną z kompetencjami miękkimi. Z kolei 50 proc. firm z sektora ICT wskazuje na braki wykwalifikowanych programistów. Co więcej – wspomniana wcześniej kreatywność, a także abstrakcyjne myślenie przydadzą się również w sektorze logistycznym – aż 33 proc. firm z tej branży wskazało na przyszłą automatyzację procesów i zapotrzebowanie na pracowników wykonujących powtarzalne zadania. Można się także spodziewać, że świetlana przyszłość zawodowa maluje się przed studentami takich kierunków jak elektrotechnika, elektronika i komunikacja, inżynieria produkcji czy energetyka.