Rozpoczyna się projektowanie obiektów Parku Naukowo-Technologicznego Pomerania, który powstanie przy ul. Niemierzyńskiej.
Inwestycję realizować będzie spółka o nazwie Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny. Została już podpisana umowa z pracowniami projektowymi „Portal-PP” i „Portal”, które zaproponują projekty urbanistyczne obiektów Pomeranii. Sporządzenie kompletnego projektu wraz z kosztorysami ma zająć nie więcej niż 12 miesięcy i kosztować będzie 1,4 mln zł.

W obiektach ma powstać ok. 12 tys. m2 powierzchni do prowadzenia działalności w obszarze nowych technologii dla 500-600 pracowników, głównie z branży informatycznej i telekomunikacyjnej. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na pierwsze półrocze 2010 r., a ostateczne oddanie obiektów do użytku w 2012 r. Całość inwestycji ma zamknąć się w sumie ok. 100 ml zł, które pochodzić będą z budżetu Szczecina oraz dotacji Unii Europejskiej.

 

W skład Pomeranii wejść mają:

 

- Inkubator Technologiczny Pomerania - Będzie to miejsce rozpoczynania działalności gospodarczej przez nowo powstające lub działające już na rynku małe podmioty gospodarcze w obszarze wysokich technologii (informatyka, telekomunikacja, projektowanie, usługi, handel i dystrybucja, pośrednictwo).

 

- Centrum Innowacji Pomerania – w obiektach Centrum Innowacji, które będą o wysokim standardzie technicznym, prowadzić działalność  będą firmy w zakresie wysokich technologii, technik informacyjnych oraz ośrodki badawczo-rozwojowe.

 

- Centrum Komputerowe Pomerania – Centrum umożliwi m.in. świadczenie usług internetowych, prowadzenie portali, masowe przetwarzanie danych. Posiadać ma 500 m2 powierzchni specjalnej oraz 1 tys. m2 powierzchni technicznej.

 

 Komentarz: Początek realizacji projektu Pomerania świadczy, że Szczecin zamierza postawić na rozwój i upowszechnienie wysokich technologii. Jest to także znak, że władze naszego miasta zdają sobie sprawę z zachodzących zmian na rynku. Szybko rozwijająca się sfera usług, a w szczególności usług świadczonych przez Internet  i telekomunikację stawia nowe wyzwania. Pomerania ma być próbą wyjścia Szczecina naprzeciwko tym zmianom. Jest tylko pewne niebezpieczeństwo – wobec upadającej stoczni, masowych zwolnień w fabryce kabli Załom, oraz trudnych do przewidzenia skutków kryzysu ekonomicznego, w Szczecinie nie pozostanie nic poza biurowcami. A przecież nie wszyscy mogą pracować na infolinii, jako telemarketer czy e-sprzedawca.