Wiele osób zastanawia się nad tym, jak znaleźć pracę w dużym mieście, na przykład w Szczecinie. Okazuje się, że w przypadku miast wojewódzkich cały proces poszukiwania pracy może być trudny, bo mimo wielu ofert niełatwo jest znaleźć naprawdę dobrego pracodawcę.

Jak znaleźć pracę?

Na drodze do wymarzonej kariery może pojawić się wiele przeszkód, na przykład duża konkurencja w branży, wysokie bezrobocie w danym regionie, brak perspektyw zawodowych, a także mała liczba ofert pracy. Właśnie dlatego już na początku procesu poszukiwania posady warto zastanowić się nad swoimi potrzebami. Dla jednych najważniejsze są wysokie zarobki, dla niektórych atrakcyjne godziny pracy lub pół etatu, a dla jeszcze innej grupy ważna może być lokalizacja firmy lub jej renoma. Osoby od dłuższego czasu bezrobotne zwykle muszą znaleźć pracę, która pozwoli im się na początku utrzymać. Inaczej wygląda sytuacja kandydatów, którzy mają odpowiednią posadę, ale poszukują lepszej lub dorywczej pracy. Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć ciekawą ofertę, jeśli wiadomo, czego się szuka oraz koncentruje się w pełni na procesie poszukiwania. Oznacza to, że wysłanie dwóch lub pięciu CV na tydzień nie wystarczy – konieczne jest codzienne sprawdzanie nowych ofert zatrudnienia. Szukać pracy można zarówno na stronach pracodawców, jak i na portalach dedykowanych oraz w agencjach pracy tymczasowej. Przykładowo, oferty dla Szczecina zamieszczono na tej stronie https://www.randstad.pl/znajdz-prace/zachodniopomorskie/szczecin/. W agencji pośrednictwa pracy są dostępne zarówno posady dla pracowników fizycznych, jak i biurowych, a także dla specjalistów. Taki sposób poszukiwania pracy jest bardzo wygodny, ponieważ pracownik agencji chętnie pomoże w znalezieniu oferty, która będzie najlepiej dopasowana do potrzeb kandydata.

Poszukiwanie pracy w Szczecinie

Stopa bezrobocia w Szczecinie to 8% (stan na lipiec 2020 roku), co oznacza, że jest wyższe niż średnia dla całego kraju, która wynosi 6%. Można jednak stwierdzić, że na rynku pracy w Szczecinie jest stosunkowo dużo ofert pracy dla różnych kandydatów. Bardzo duże znaczenie ma w tym kontekście zaangażowanie i skoncentrowanie się na wyznaczonym celu. Osoby, które nie mają żadnej pracy, mogą zarejestrować się w urzędzie dla bezrobotnych po to, aby zyskać możliwość brania udziału w różnych kursach doszkalających oraz otrzymać dofinansowanie lub zasiłek dla bezrobotnych. Poszukując pracy, można wysyłać CV do różnych firm, skorzystać z pomocy agencji pracy tymczasowej lub zdecydować się na rejestrację w urzędzie dla bezrobotnych. Bez względu na wybrane rozwiązanie warto założyć profil pracownika na różnych portalach i aktywnie szukać ofert oraz sprawdzać, czy rekruterzy nie piszą w sprawie zaproponowania pracy.