Do końca sierpnia w Galerii Pólnocnej Zamku Książąt Pomorskich będzie prezentowana wystawa "Piękno nagości. Akt w sztuce polskiej - malarstwo, rysunek, grafika. Nagość, zmysłowość, erotyzm ". Dzieła zgromadzone na tej ekspozycji ukazują różne formy i techniki kompozycyjne, których na przestrzeni dziesięcioleci używano malując i rysując akty.

Od końca XIX wieku, czyli do czasów nam współczesnych. Zatem zobaczymy wśród nich obrazy m.in. Jerzego Krawczyka, Tymona Niesiołowskiego, Wlastimila Hofmana, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Pankiewicza, Romana Kramsztyka, Tadeusza Makowskiego, Ludomira Sleńdzińskiego czy Wojciecha Weissa.
Z bardziej znanych dzieł warto przyjrzeć się „Wyspie miłości” Zygmunta Waliszewskiego, oraz dwóm obrazom Jacka Malczewskiego („Wizja” i „Tobiasz z Harpią”). Tuż obok znajdziemy także „Konwalie” Władysława Podkowińskiego. Dominują oczywiście akty kobiece, ale również widzimy tu obrazy ukazujące pary (np. „Maturzyści” Anny Gűnter) oraz przedstawiające postacie męskie („Ogrodnicy”)
Mnie osobiście najbardziej zapadł w pamięć ciekawy kolorystycznie akt „Tej nocy świeciły ksężyce” Kazimierza Mikulskiego. Na pewno wyróżnia się również niezatytułowany obraz Zdzisław Beksińskiego. Niewątpliwie jest bardzo interesujący zbiór ponad stu prac, który daje nam możliwość przekonania się jak różnych środków artystycznych można użyć tworząc akt.
Obrazy na wystawę udostępniły m.in. takie placówki jak Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Historii Miasta Łodzi , Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Okregowe w Toruniu, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.