Obrazy Gersona, Podsadeckiego czy Malczewskiego zobaczymy w szczecińskiej Galerii Nowoczesnej. Taka przestrzeń ekspozycyjna powstanie w ciągu trzech lat w gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Będzie to jeden z efektów współpracy instytucji z Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie w ramach projektu „Wspólne drogi ku sztuce na Pomorzu”.

250. rocznica urodzin słynnego malarza

Dzięki temu programowi obie instytucje będą mogły przeprowadzić inwestycje oraz zrealizować wystawy poświęcone kwestiom istotnym dla tożsamości regionalnej. W Greifswaldzie najwięcej będzie działań poświęconych słynnemu malarzowi romantycznemu, Casparowi Davidowi Friedrichowi. 5 września minęła 250. rocznica urodzin artysty w tym mieście. W 1790 roku rozpoczął naukę pod okiem profesora Akademii Sztuk Pięknych, Johanna Gotfrieda Quistorpa, a następnie przebywał m.in. w Danii oraz Dreźnie, gdzie studiował. Malował m.in. pejzaże zimowej i jesiennej przyrody, dzieła o cechach religijnych i symbolicznych.

W muzeum w Greifswaldzie powstanie też specjalny gabinet, w którym zostaną ulokowane zbiory polskie i niemieckie, gromadzone w ramach projektu. 

Zespół projektowy po stronie niemieckiej tworzą: dr Ruth Slenczka, kierowniczka projektu po stronie lidera, dr Britte Frenssen, kierowniczka ds. naukowych oraz Kathrin Bandemer, administratorka.

Reorganizacja pierwszego piętra

Po stronie polskiej także pracuje trzyosobowy zespół. Są w nim dr Dariusz Kacprzak, kierownik ds. naukowych, dr Szymon Piotr Kubiak, kierownik projektu, Julita Miłosz-Augustowska, administratorka projektu.

– Sama architektura naszego budynku to punkt wyjścia do stworzenia nowej, dużej wystawy stałej. Przygotowujemy się do stworzenia Galerii Nowoczesnej na I piętrze, gdzie zachowały się dawne elementy jak posadzki, wykładane ceramiką parapety czy filary, które obecnie są zasłonięte. Chcemy pokazać, jak kiedyś wyglądały sale wystaw w tym budynku, kiedy ówczesny dyrektor, Walter Riezler, doprowadził do realizacji tzw. Gabinetu Pompejańskiego, w 1930 roku. Zachowały się malowidła na ścianach z tego czasu, które zamierzamy odnowić i odsłonić – mówi dr Szymon Piotr Kubiak z Muzeum Narodowego.

Zbiory własne i pozyskane z prywatnych kolekcji

Zespół projektowy zapowiada, że wystawy będą tworzone tematycznie i mają m.in. odnosić się do kwestii tożsamości mieszkańców Pomorza.

– Pod względem technicznym koncepcję reorganizacji pierwszego piętra stworzyła grupa projektowa Zmrok. Jeśli chodzi o same eksponaty, to bazujemy głównie na zbiorach naszego muzeum, które gromadzimy od 1945 roku. Pokażemy m.in. obraz Franciszka Lampi „Pejzaż fantastyczny”, Wojciecha Gersona „Pomorzanie przez Niemców wyparci na wyspy Bałtyku” czy Kazimierza Podsadeckiego „Kompozycja bezprzedmiotowa”. Planujemy jednak także pozyskanie depozytów z kolekcji prywatnych – wyjaśnia Kubiak

Realizacja potrwa trzy lata

„Wspólne drogi ku sztuce na Pomorzu” to projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska, wspierany środkami Województwa Zachodniopomorskiego, Ministerstwa Nauki, Kultury, Spraw Federalnych i Europejskich Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz Parlamentarnego Sekretarza Stanu ds. Pomorza Przedniego i Wschodniej Meklemburgii. Realizowany jest w latach 2024-2027, a jego wartość wynosi 2 mln 450 euro. Wspólna realizacja nawiązuje do idei Europy regionów i stanowi kontynuację długoletniej współpracy obu muzeów.