Jeszcze niedawno mieszkały w nim gołębie, a obiekt ze względu na zły stan techniczny był wyłączony z eksploatacji. Teraz rozpoczęły się tam intensywne prace budowlane i za dziewięć miesięcy budynek po dawnym internacie Liceum Medycznego zamieni się w nowoczesne i doskonale wyposażone Centrum Przemysłów Kreatywnych.
Przebudowa dawnego internatu Liceum Medycznego w Centrum Przemysłów Kreatywnych to kolejny etap, m.in. po modernizacji Pałacu pod Globusem, realizacji projektu „Akademia ZMIENIA Szczecin”. W sumie do remontu przeznaczono blisko 3 tys. m² powierzchni na 5 kondygnacjach.
Nowa przestrzeń powstanie przede wszystkim z myślą o naukowcach, twórcach i przedsiębiorcach.
- Centrum Przemysłów Kreatywnych ma być tą częścią Akademii Sztuki, która będzie łączyła i odpowiadała na wszelkie potrzeby rynku w zakresie innowacyjności, wzornictwa, projektowania artystycznego, m.in. wizualnego, dźwiękowego – wyjaśnia prof. Ryszard Handke, rektor Akademii Sztuki.
Od pendrive'a po pomorskie ferrari?
W wyremontowanym budynku zaplanowano 15 pracowni (laboratoriów) projektowych.
- Od laboratorium fashion designu, przez studio nagrań, po modelarnie, w których będą projektowane różnego rodzaju prototypy - od pendrive'a po być może pomorskie ferrari – mówi prof. Handke.
W planach są jeszcze m.in. laboratorium technik ceramicznych, form przestrzennych, postprodukcji filmowej, druku cyfrowego, serigrafii (przetwarzania obrazu na specyficzne szablony druku sitowego oraz druku standardowego i wielkoformatowego na papierze i nietypowych podłożach), laboratorium projektowe architektury wnętrz, virtual designu (projektowania gier wideo i przestrzeni wirtualnych), edycji obrazu i dźwięku.
Nie tylko pracownie
Ponadto uruchomiona zostanie przestrzeń co-workingowa dla przedsiębiorców, rozpoczynających działalność gospodarczą w dziedzinie przemysłów kreatywnych, w ramach której będą oni mogli bezpłatnie korzystać z zasobów informacji i zgromadzonej wiedzy, infrastruktury (specjalistycznego sprzętu i oprogramowania, laboratoriów), a także wsparcia merytorycznego naukowców i dydaktyków współpracujących z Centrum Przemysłów Kreatywnych. Natomiast między budynkami przyszłego Centrum Przemysłów Kreatywnych a Akademią Sztuki powstanie zielony ogród.
Centrum Przemysłów Kreatywnych ma być gotowe do końca listopada tego roku.
Całkowity koszt inwestycji to ponad 21,5 mln złotych.
Przebudowywany budynek powstał w latach 1909-1912. Do wybuchu II wojny światowej był siedzibą National-Versicherungs-Gesellschaft (Narodowego Towarzystwa Ubezpieczeniowego). W czasie wojny nie uległ zniszczeniu. Polskie władze przeznaczyły obiekt na siedzibę Ośrodka Szkolenia Partyjnego. W 1961 r. budynek przekazano na potrzeby Liceum Medycznego, które było głównym gospodarzem do września 2010 roku. Budynek pełnił wówczas funkcję internatu dla przyszłych pielęgniarek.
Komentarze
0