Symulator lotu, lewitujący mnich, uciekający glutek, miniaturowa kolej elektryczna, sterowanie robotami, pokazy pirotechniczne, występ iluzjonisty, znikające ciecze, wyścigi łodzi motorowych. Ponad 100 eksperymentów, pokazów, warsztatów i prezentacji czeka na uczestników Europejskiej Nocy Naukowców w Szczecinie.

Europejska Noc Naukowców 2014 odbędzie się w najbliższy piątek, 26 września. Początek o godz. 16:00, koniec zaplanowano na 23:00. Centrum wydarzeń będzie kampus akademicki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (zamknięty ulicami Kordeckiego, Piastów, Pułaskiego, Sikorskiego), ale atrakcji nie zabraknie również w budynkach Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej („Nowa Chemia” przy al. Piastów 42), Wydziału Techniki Morskiej i Transportu (al. Piastów 41), Centrum Nanotechnologii (al. Piastów 45), Instytucie Fizyki (al. Piastów 48) oraz w fontannie na skwerze Janiny Szczerskiej.

- Noc Naukowców to specjalna impreza wymyślona przez Komisję Europejską, żeby promować zawód naukowca. Jako uczelnia traktujemy to szerzej. Przede wszystkim to promocja nauki. Tego, że warto się uczyć, że nauka nie jest trudna, że pozwala lepiej zrozumieć świat i ułatwia obracanie się w nim – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej prof. Włodzimierz Kiernożycki, rektor ZUT – To też duży wysiłek. Tę szczególną noc przygotowuje ponad 500 osób – zaznaczył.

Regaty w fontannie

W programie znalazło się ponad 100 atrakcji. Będzie można wziąć udział w regatach zdalnie sterowanych łodzi (w fontannie przy ul. Pułaskiego), sprawdzić czy w laboratorium da się wygenerować piorun, a jeśli się uda to nawet go powąchać (budynek Wydziału Elektrycznego przy ul. Sikorskiego 37), dowiedzieć się na jakich zasadach działają silniki oraz dotknąć ogromną maszynę parową, zbudowaną w 1901 roku i nadal funkcjonującą (Katedra Techniki Cieplnej przy al. Piastów 19).

W Katedrze Eksploatacji Pojazdów Samochodowych (al. Piastów 19) chętni przekonają się w jaki sposób poduszki powietrzne ratują życie, a na dziedzińcu rektoratu (al. Piastów 17) będą mogli zapoznać się z symulatorem lotu, zagrać w grę komputerową, wykorzystując w niej wzrok i refleks, zrobić zdjęcie w FotoBudce Naukowca i zmontować swój pierwszy układ elektroniczny.

Iluzje, lewitacje, degustacje 

Uczestnicy Nocy Naukowców dowiedzą się też czy kamery termowizyjne mogą uchronić przed epidemią, jak mocno da się obciążyć stalowy pręt, czy tylko oświetlając przedmiot można zmierzyć jego wymiary oraz jak działają przemysłowe i wizyjne roboty (Hala Technologiczna przy al. Piastów 19).

Będzie również okazja, by sprawdzić jak się zachowują nasze zmysły w 100 % zadymieniu (dziedziniec Hali Technologicznej przy al. Piastów 19), obejrzeć występ iluzjonisty Jędrzeja Bukowskiego (również dziedziniec Hali Technologicznej), zobaczyć jak lewituje człowiek (Budynek Wydziału Inżynierii Materiałowej i Mechatroniki przy al. Piastów 19), wziąć udział w degustacji nietypowych odmian warzyw (parking Hali Technologicznej przy al. Piastów 19) oraz wypiec chleb w piecu opalanym drewnem (również parking Hali Technologicznej).

Zrób sobie glutka

Podczas Nocy Naukowców zostaną zaprezentowane największy w Polsce teleskop amatorski, model domu inteligentnego, najnowocześniejsze maszyny i roboty budowlane (parking Centrum Nanotechnologii przy al. Piastów 45). Natomiast w samym Centrum Nanotechnologii (al. Piastów 45) chętni sprawdzą swój próg wrażliwości smakowej, dowiedzą się „dlaczego biotechnologia jest fajna”, spróbują wyizolować DNA z produktów i przedmiotów znajdujących się w każdej kuchni, wytrącą masło z 30% śmietanki oraz wezmą udział w szeregu różnych pokazów i doświadczeń (zaplanowane doświadczenia to m.in.: Ferrofluidu, Chemiczny Zegar (reakcja Briggs–Rauscher), Tęczowa mgła, Sztuczny Śnieg, Pasta Słonia, Płonące Pieniądze).

Z kolei Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej zaprasza na pokaz superlepkich cieczy i możliwość zrobienia własnego glutka. Oprócz tego każdy będzie mógł przygotować smoczy napój, poznać tajemnice kolorowych ogni, przekonać się, że znikające płyny istnieją nie tylko w baśniach i bajkach oraz poznać substancje, których 1 gram jest w stanie wchłonąć aż szklankę wody.

Matematyczny saper i tor z przeszkodami

Będą też gry. Na parkingu przy budynku Wydziału Techniki Morskiej i Transportu (al. Piastów 41) zostanie rozstawiony tor przeszkód, który trzeba pokonać w jak najszybszym czasie. Jedynym utrudnieniem będzie ograniczone pole widzenia. Natomiast na parterze na chętnych czekać ma matematyczny saper. Zadaniem saperów będzie odgadnięcie 4-cyfrowego kodu rozbrajającego przy wskazówkach „udzielanych” przez bombę atrapę, jednak po pięciu źle wpisanych kodach, każdy kolejny błąd kosztuje przyspieszenie odliczania x2. Odbędą się też warsztaty logistyczne z wykorzystaniem miniaturowej kolei elektrycznej, pokazy nowoczesnych pojazdów i sprzętu wysokościowego Straży Pożarnej oraz prezentacje wielkich silników okrętowych i odrzutowych.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Cały program znajduje się tutaj. Organizatorzy zapowiadają też liczne konkursy i przewidują około 200 atrakcyjnych nagród.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny jako jeden z czterech ośrodków w Polsce na organizację tegorocznej i przyszłorocznej (25 września 2015) Europejskiej Nocy Naukowców w Szczecinie otrzymał od Komisji Europejskiej 140 tys. euro (w ramach programu ramowego Horyzont 2020). W sumie o dofinansowanie starało się 7 ośrodków. Razem z ZUT, pozytywną ocenę otrzymały jeszcze Politechnika Poznańska, Polska Akademia Nauk w Olsztynie i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Europejska Noc Naukowców - Researchers’ Night to impreza cykliczna, organizowana nieprzerwanie od 2006 roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej. W tym roku odbędzie się w 24 krajach i 300 miastach. W Szczecinie będzie to już czwarta edycja. Wcześniejsze miały miejsce w latach 2008, 2009 i 2012.