Pracownia z Londynu zwyciężyła w konkursie na koncepcję przebudowy Teatru Letniego. Po modernizacji szczeciński amfiteatr ma być bardziej atrakcyjny, funkcjonalny i przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Prace budowlane planowane są na rok 2017.

Konkurs na architektoniczno-urbanistyczną koncepcję przebudowy Teatru Letniego został ogłoszony w sierpniu. Miał rozstrzygnąć kwestie dotyczące m.in. nowego zadaszenia obiektu. Wskazać czy dach będzie obejmował całą przestrzeń teatru, czy tylko jej część, czy będzie zamknięty, czy może otwierany. Miał również pokazać możliwości zaaranżowania sceny, dostosowania widowni do różnych potrzeb teatru (na mniejsze wydarzenia miałaby być wydzielana mniejsza widownia) oraz przedstawić możliwości zagospodarowania terenu, z zachowaniem walorów krajobrazowych parku Kasprowicza.

Konkurs był dwuetapowy. Do I etapu wpłynęło 16 projektów, spośród których do II etapu zakwalifikowało się 5. Ostatecznie wygrała koncepcja firmy Flanagan Lawrence z Londynu, która otrzymała 28 tys. zł i została zaproszona do negocjacji w sprawie przygotowania dokumentacji projektowej przebudowy amfiteatru.

Sąd konkursowy swoją decyzję uzasadnia tak: „Praca otrzymała nagrodę za świadomą – co do konstrukcji i wymagań użytkowych – budowlę, która z jednej strony skalą, kształtem oraz materiałem będzie właściwie funkcjonowała w istniejącej przestrzeni parkowej, a z drugiej (z tych samych powodów) daje szansę na wyjątkową jakość – zarówno jako część założenia ogrodu miejskiego, jak i niezależny obiekt na jego tle. Sąd konkursowy zaleca wprowadzenie do projektu zmian, które w jego woli i opinii nie powinny - co do istoty - zmieniać go, lecz pozostawać w pełni spójnej formie.”

Flanagan Lawrence / materiały udostępnione przez UM

Flanagan Lawrence / materiały udostępnione przez UM

Flanagan Lawrence / materiały udostępnione przez UM


Na przebudowę amfiteatru miasto planuje przeznaczyć nie więcej niż 12 mln zł.

Teatr Letni jest największym otwartym obiektem kulturalnym miasta Szczecin i jednym z największych tego typu obiektów w kraju. Pochodzi z lat 70-tych XX wieku. Został zaprojektowany przez architekta Zbigniewa Abrahamowicza.