Gdy w zeszłym roku odwiedziliśmy bunkry w Puszczy Bukowej wszystko było jeszcze rozkopane. Roboty wyglądały jakby dopiero się zaczęły, chociaż w rzeczywistości pracownicy z powodu snu nietoperzy musieli zawiesić cięższe prace. Teraz jednak wszystko wygląda znakomicie, a przekonać się o tym będą mogli już niecały miesiąc także fascynacji historii i tajemnic Szczecina.
W październiku zeszłego roku Jan Zienkiewicz opowiadał o planach, które przewidywały ukończenie remontu jeszcze w listopadzie i oficjalne udostępnienie bunkrów w kwietniu tego roku. Stało się inaczej - remont przeciągnął się o pół roku. Obecnie budynek i podziemia zostały dokładnie wyremontowane. Teren jest zabezpieczony wysokim płotem i monitoringiem. I nie dziwią te wszystkie ubezpieczenia. Już w przyszłym miesiącu w pomieszczeniach nad jeziorem Szmaragdowym będzie się mieściło Centrum Informacji Turystycznej oraz muzeum.
Docelowo sale muzealne mają być przeznaczone na kolekcję walk Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie. Na razie jednak ta wystawa z przyczyn niezależnych została przesunięta na wrzesień. Mimo to Szczecińskie Towarzystwo Poszukiwawcze nawiązało współpracę z różnymi kolekcjonerami i muzeum już w maju zaprezentuje udostępnione im zbiory. A co będzie można zobaczyć? Wszystko okaże się już 15 maja.
Oprócz muzeum dla zwiedzających udostępnione zostaną podziemne korytarze. Trasy zabezpieczone i przygotowane z myślą o pasjonatach historii XX wieku. Bunkry nad jeziorem Szmaragdowym po raz pierwszy będą legalnie udostępnione dla zwiedzających. Część korytarzy powstały w sztolniach dawnej kopalni, która tutaj się mieściła. W okresie drugiej wojny światowej korytarze wykopalisk zostały przerobione na bunkry. W Polsce stacjonowała tutaj straż pożarna. Ale zabudowania przy Szmaragdowym mają swoje tajemnice – te z czasów wojny jeszcze są odkrywane. Te z okresu PRL-u intrygują.
Plan zwiedzania bunkrów jeszcze jest dopracowywany. Wiadomo jaka będzie trasa, była nawet próba generalna. Jak zdradził Jan Zienkiewicz wszystko prawdopodobnie będzie zbliżone formą do wycieczek po bunkrach na Dworcu Głównym. Grupy będą oprowadzane przez przewodnika, który będzie przedstawiał uczestnikom historię tego miejsca.
Oficjalne otwarcie jest przewidziane na 15 maja. Robotnicy powoli kończą swoje prace. Plac przed zabudowaniami jest sprzątany, przygotowywany na falę zwiedzających. Jeszcze tylko posprzątać po remoncie, wypełnić sale. I ruszać w podziemia naszego pięknego, tajemniczego miasta. Muzeum ma funkcjonować przez cały rok, zaś bunkry dla turystów będą udostępnione od połowy kwietnia do końca września. Od pierwszego października do 15 maja w bunkrach zimują nietoperze i nie wolno im przeszkadzać.
Zadanie zostało sfinansowane w ramach projektu Budowa Systemu Centrów Informacji Turystycznej w Szczecinie i zostało wsparte środkami z Unii Europejskiej.
Komentarze
4