Muzeum Narodowe kontratakuje ! Od wczoraj na Wałach Chrobrego możemy zobaczyć kolejne dwie ekspozycje, warte szczególnej uwagi szczecinian.

Pierwsza z nich to wystawa poświęcona sztuce artystów przełomowych dziesięcioleci, stanowiąca   kontynuację projektu „1913 Święto wiosny”. Jej tytuł to: „Przemiany. Od Klingera do Kanoldta”– grafika krajów niemieckojęzycznych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie” Jest ona  oparta na dziełach grafiki zgromadzonych przez Waltera Riezlera, pierwszego niemieckiego dyrektora szczecińskiego muzeum.

To przegląd sztuki niemieckiej drugiej połowy XIX i pierwszych dekad XX wieku. rozwijającej  się w takich  centrach jak Monachium, Düsseldorf, Berlin, Drezno czy Wiedeń. Grafika jest tu zatem ukazana jako technika  twórczej ekspresji w różnych wymiarach, bo pracach tu prezentowanych  zobaczymy wpływy  romantyzmu, symbolizmu. Są tu także dzieła, które zaliczymy do  impresjonizmu czy też tak bardzo znaczącego, niemieckiego ekspresjonizmu. 


To grafiki takich artystów jak Maks Liebermann,  Maks Klinger, Lovisa Corintha, Emil Orlik, Egon Schiele, Otton Hettner, Emil Nolde, Alfred Kubin i Paul Klee. Ekspozycja powstałą przy współpracy z Fundacją Ernsta Barlacha w Gustrow i jego dzieła także oczywiście zobaczymy w gmachu na Wałach Chrobrego (ekspresjonistyczny drzeworyt z 1919 roku "Grupa podczas burzy" oraz opublikowana  w 1922 roku ilustrowana wykonanymi przez artystę drzeworytami książka, "Der Findling")


Wystawie towarzyszy efektownie wydany katalog dokumentujący wszystko to co no na niej zgromadzono, zawierający komentarze biograficzne i obszerne wprowadzenie do tematyki, ukazanej w całej muzealnej prezentacji. Jeszcze w tym miesiącu zaplanowano trzy wydarzenia dotyczące tej wystawy15 lutegoo  godz. 12.00 „Czarną kreską o niemieckiej duszy” – rozpocznie się spotkanie kuratorskie, które poprowadzi dr Dariusz Kacprzak. Cztery dni później , o godz. 18.00  - „Ewangelia Zaratustry” - promocja książki poświęconej Friedrichowi Nietzschemu (ukazanemu na grafice Karla Bauera),  poprowadzi prof. Jaromir Brejdak. 26 lutego, o  godz. 12.00 , oprowadzanie kuratorskie dla seniorów przeprowadzą dr Ewa Gwiazdowska i dr Dariusz Kacprzak.  Zakończenie wystawiania prac nastąpi 12 kwietnia 2015 roku.„Grafika gra sztuki” to druga wystawa wczoraj otwarta w Muzeum Narodowym (także w tym samym budynku). Została  przygotowana przez Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kuratorem projektu jest Dorota Folga-Januszewska, twórcy zamierzają  pokazać  to, co w grafice rzadko jest eksponowane tzn. „etap od powstania pierwszej idei, przez kształtowanie matrycy, po etap procesu artystyczno-warsztatowego poprzedzającego i prowadzącego do powstania odbitki”. Wśród prac, które zobaczymy dokonania czterech pokoleń artystów, w tym  m.in. najmłodszej w tym gronie autorki - Aleksandry Tubielewicz. Można zwiedzać tę wystawę do 5 kwietnia 2015  roku.

 

Obie ekspozycje znajdują się pod patronatem medialnym naszego portalu.