Kamienica u zbiegu al. 3 Maja i pl. Zawiszy przechodzi gruntowną renowację. Powiększyła się o dwie, przeszklone kondygnacje. W przyszłym roku w jej wnętrzach ma zacząć działać czterogwiazdkowy Focus Hotel Premium.

Elewacja odsłonięta jest od kilku miesięcy, została już efektownie podświetlona. Do uzyskania jej ostatecznego wyglądu brakuje niewiele.

Trwa renowacja historycznych drzwi i odtwarzanie zdobionego sklepienia.

– Pozostała nam drobna kosmetyka elewacji. Renowację przechodzą oryginalne, bogato zdobione drzwi w wejściu od strony al. 3 Maja. Zgodnie z hotelowymi wymaganiami, pojawi się nad nim daszek – mówi Marek Kwiatkowski, prezes spółki Zawiszy Office Center.

Prace wykończeniowe trwają wewnątrz budynku. Największym wyzwaniem jest odrestaurowanie zdobionego sklepienia klatki schodowej.

– Wszystkie prace odbywają się zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Planujemy zakończyć je jeszcze w tym roku – podkreśla prezes Kwiatkowski.

Częścią inwestycji jest też kamienica obok, od strony pl. Zawiszy, która zyskała oryginalną, ciemną elewację.

Drugi hotel tej sieci w Szczecinie

Początkowo inwestorzy planowali w przebudowanych wnętrzach stworzyć biura. Zainteresowana tą lokalizacją okazała się jednak Grupa Kapitałowa Immobile S.A., do której należy sieć hoteli Focus. Plany aranżacji wnętrz zostały więc zmodyfikowane, by w przebudowywanych kamienicach mogło się znaleźć 90 pokojów i 4 sale konferencyjne o łącznej powierzchni 250 m2. Dla hotelowych gości przygotowane mają być też: sauna, siłownia, restauracja i bar.

Focus Hotel Premium będzie drugim obiektem tej sieci w Szczecinie. Pierwszy działa w dawnym Domu Rybaka przy ul. Małopolskiej.

Narożną kamienicę przy dzisiejszym pl. Zawiszy zbudowano w 1853 r. Należała do zasłużonej dla Szczecina rodziny Dohrnów, której przedstawicielowi zawdzięczmy kolekcję sztuki antycznej, m.in. z reprodukcjami słynnych rzeźb, wciąż eksponowaną (choć nie w całości) w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego.