Irlandia – Zielona Kraina, w której rosną czterolistne kończyny, a dzień kończy się łykiem Guinessa. Tylko – jak tam się dostać? No cóż, podróż wymaga zarówno czasu, jak i niemałych nakładów finansowych. Zatem czy istnieje jakiś prostszy sposób? Tak – wystarczyło wczoraj (18 marca) wybrać się do Teatru Lalek „Pleciuga” na Celtic Motion Project.
Cóż się kryje pod tą tajemniczą nazwą Celtic Morton Project? Otóż jest to połączenie muzyki celtyckiej i bretońskiej z tradycyjnym tańcem irlandzkim. Oprawę muzyczną tworzyli członkowie zespołu Beltaine, natomiast wrażenia taneczne zapewnił zespół Comhlan. Jednak nie jest to połączenie klasyczne i przewidywalne. Wręcz przeciwnie. Dlaczego? Powodów jest kilka. Jednym z nich jest niezwykłe bogactwo instrumentów, na które składają się charakterystyczne dla muzyki Irlandii, Bretanii i Galicji instrumenty, takie jak: skrzypce, irish bouzouki, mandolina, whistle, bodhran, akordeon, bombarda, galician bagpipes czy uilleann pipes. Ale to nie wszystko. Artyści częstowali publiczność również dźwiękami muzyki współczesnej oraz…indyjskiej. Wbrew pozorom ta niekonwencjonalna mieszanka układała się w harmonijną całość, choć podczas koncertu nie brakowało niespodzianek. Niewątpliwie należał do niej solowy występ niemieckiego harfisty Jochema Vogla, który ze swojego instrumentu potrafił wydobyć niepowtarzalną magię. Wystarczyło tylko zamknąć oczy, by przenieść się na kwieciste łąki odległej Irlandii. Ponadto tancerki wielokrotnie dawały pokaz doskonałej skoczności i synchronizacji, a każdy ich występ nagradzany był głośnymi oklaskami.
Koncert trwał dwie godziny, lecz zupełnie nie dało się odczuć upływającego czasu. Między innymi za sprawą wokalisty Grzegorza Chudego, który swoimi anegdotami oraz zabawnymi spostrzeżeniami wywoływał wśród zgromadzonej widowni wybuchy śmiechu. Jego naturalność i energiczność wprowadzała atmosferę swobody i rozluźnienia idealnie pasujące do piątkowego wieczoru…
Najnowsza płyta Beltaine nosi nazwę Triu, a tych którzy chcą się zapoznać z celtycką twórczością członków zespołu odsyłam na stronę www.beltaine.pl. Warto tam zajrzeć i dać się oczarować muzyką Zielonej Krainy…
Skład zespołu:
- Adam Romański - skrzypce, klawisz
- Grzegorz Chudy - whistle, wokal, akordeon, bombarda, bansuri
- Jan Gałczewski - bouzoki, bodhran, gitara elektryczna, dudy gaita
- Jan Kubek - tabla, darabuka, djembe, cajon, instrumenty perkusyjne
- Łukasz Kulesza - gitara akustyczna
- Bartek Dudek - gitara basowa
- Mateusz Sopata - perkusja
Komentarze
0