Po prawie 10 latach w końcu się udało! Ruszyła produkcja papieru w Skolwinie. Kiedyś wytwarzano tutaj papier gazetowy, dziś w cenie jest tektura i dlatego właśnie polska firma Apis ten właśnie surowiec zdecydowała się produkować w swojej (nie)nowej papierni. Będzie wytwarzany z makulatury.
W papierni w Skolwinie pracuje obecnie sto osób, co przy piętnastokrotnie niegdyś liczniejszej załodze, wydaje się być niezbyt imponującą liczbą, ale trzeba pamiętać, że od tamtej pory wiele zmieniło się w tej branży. Sukcesem jest, że duża część pracowników obecnej papierni to załoga dawnego zakładu, który upadł w 2007 roku. Duńska firma Norhaven A/S po zaledwie dwóch latach prowadzenia papierni skapitulowała i musiała zamknąć zakład. Wydawało się, że to kolejna ze szczecińskich fabryk, dla której nie ma już żadnego ratunku.

Wówczas na scenie pojawił się Apis. Początkowo przedsiębiorców zainteresowała jedynie miejscowa, unikatowa maszyna do produkcji papieru. Udało się ich jednak namówić na inwestycję w całą papiernię i ludzi…, którzy nierzadko całe swoje zawodowe życie poświęcili produkcji papieru. Dużą rolę odegrał w tym m.in. prof. Artur Bartkowiak z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, który namówił Andrzeja Fijałkowskiego i Piotra Blocha z Apis na skorzystanie z pożyczki w ramach inicjatywy Jessica i rozkręcenie skolwińskiej papierni.

W końcu po wielu latach starań i remontów, w 2016 roku, zakład ruszył. Również unikatową maszynę praktycznie całkowicie przebudowano i to między innymi dzięki niej w pierwszym rzucie wyprodukowano, jak informuje radioszczecin.pl, 20 ton tektury.