W miniony weekend odbyła się w naszym mieście Ogólnopolska Konferencja Alternatywnej Komunikacji dla osób niepełnosprawnych. Specjaliści z tej dziedziny z Polski i Szwecji spotkali się po raz trzynasty, tym razem w Szczecińskim Centrum Przedsiębiorczości.

Głównym tematem konferencji była kwestia porozumiewania się osób niemówiących i osób z trudnościami w komunikacji i porozumiewaniu się językowym (w tym dzieci autystycznych) oraz poznanie możliwości systemu znakowo – obrazkowego Piktogramy. Jego postawą są znaki kanadyjskiego programu PIC-system. Przetłumaczone zostały one na język szwedzki w 1980 r. przez logopedę Subhasa Maharaja. Pracując w instytucie dla niepełnosprawnych dzieci i dorosłych w Saskatchewen, zastosował on początkowo w swojej pracy 400 znaków. Pierwsza szwedzka wersja Piktogramów przetłumaczona przez RPH-Sär w Umea (późniejsze SIH) ukazała się w 1985. Obecnie system zawiera ok. 2000 piktogramów symboli i w takiej postaci rozpowszechniany jest na świecie.

Centrum Metod Alternatywnych w Szczecinie zaszczepiło tę ideę na nasz, polski grunt. M.in. na bazie tego systemu, osoby z całej Polski przygotowywane są teoretycznie i praktycznie do podjęcia terapii mowy z osobami wymagającymi pomocy metodycznej AAC.

Uczestnicy omawianej konferencji otrzymali certyfikaty-świadectwa ukończenia szkolenia, upoważniające do pracy z Piktogramami. Wzbogacili też swą wiedzę na temat praktycznych metod takich jak: melodyjne mówienie czy korzystanie z etapów rozwojowych dzieci zdrowych. Spotkaniu towarzyszyła także ekspozycja fotografii Bartosza Mateńki.

Więcej szczegółów na stronie Piktogramy.com.pl