Gotowanie bigosu na 10 tys. porcji, rejsy żaglówkami, targi turystyczne, spotkanie z Cejrowskim, bezpłatne zwiedzanie Szczecina, zdjęcia z Sediną czy projektowanie kamienic. To tylko niektóre propozycje Pikniku nad Odrą, który będzie miał miejsce w nadchodzący weekend (10.05. - 11.05) na Wałach Chrobrego.
23. Targi Turystyczne Market Tour
Piknikowi nad Odrą będą towarzyszyć 23. Targi Turystyczne Market Tour, podczas których będzie można poznać atrakcje innych regionów, gmin i miast z Polski oraz z zagranicy. Swoje oferty przedstawią biura turystyczne, sanatoria, pensjonaty, hotele, ośrodki wypoczynkowe, a także firmy transportowe (lotnicze, promowe, autobusowe). Stoiskami w ramach Targów Turystycznych są zainteresowani nie tylko Polacy, ale też Niemcy, Szwedzi czy Duńczycy, którzy przybywają do Szczecina specjalnie na to wydarzenie. Dodatkowo podczas imprezy odbędzie się prezentacja dziedzictwa kulinarnego, które zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Wystawcy z siedmiu województw będą oferować specjały pochodzące z ich regionów, w tym m. in. miody, chleby, cydry, pierniki czy twarogi.
10. Targi Żywności i Produktów Ekologicznych ORGANIC
W dniach 10.05 - 11.05 maja na Wałach Chrobrego będą miały miejsce również Targi Żywności i Produktów Ekologicznych ORGANIC, których wystawcy są producentami i dystrybutorami ekowyrobów wytwarzanych w oparciu o naturalne i organiczne surowce, zarówno z województwa zachodniopomorskiego, jak i Polski oraz zagranicy. Targi ORGANIC pośrednio będą też promować ekoturystykę kulinarną (odwiedzanie gospodarstw ekologicznych, poznawanie zagranicznych naturalnych specjałów) i recykling (biodegradowalne opakowania, w których sprzedawane są produkty i naturalne materiały, z których są wykonane).
Bigos ze 100 kg kiełbasy
Podczas tegorocznego Pikniku nad Odrą wyspecjalizowany zespół kucharzy z Teatru Kulinarnego Krzysztofa Górskiego ugotuje tradycyjny Lubuski Bigos na czerwonym winie. Do przygotowania 10 tys. porcji tej potrawy będzie potrzebne m.in. 350 kg kapusty kiszonej, 350 kg kapusty słodkiej, 100 kg kiełbasy zwyczajnej, 35 kg golonek i 30 litrów czerwonego wina. Gotowanie bigosu rozpocznie się już w piątek (9 maja), a zakończy w sobotę około godz. 15:00. Pierwsze porcje będą wydawane przez Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miejskiej.
Zainspiruj się podróżami - Strefa Globtrotera
Strefa Globtrotera to miejsce dla osób lubiących niebanalne i ekstremalne podróże oraz opowieści z dalekich i bliższych zakątków świata. Poza filmami, prezentacjami, wystawą fotograficzną, warsztatami, dyskusjami,prezentacjami sprzętu turystycznego będzie możliwość spotkania się z znanymi podróżnikami. W tym roku Strefę Globtrotera odwiedzą Wojciech Cejrowski, Anna i Krzysztof Kobusowie, którzy wraz ze swoimi dziećmi podróżują do mało znanych miejsc zarówno w Polsce, jak i zagranicą, Kapitan Marta Sziłajtis–Obiegło, w najmłodsza Polka, która opłynęła samotnie świat, Marcin Tomaszewski, Andrzej Ziółkowski, Krzysztof Górski, Arek Ziemba, jedyny w Polsce specjalista od Madagaskaru, Rodzina Łopacińskich, która 1 lipca wybiera się w roczną podróż dookoła świata oraz FSO Trip jeżdżący po świecie polonezem.
Rejs motorówką
Rejsy motorówkami są nowością na tegorocznym Pikniku nad Odrą. Żegluga Szczecińska przygotowała łodzie motorowe, których parametry (moc silnika 9,8 kW) umożliwiają kierowanie nimi przez osoby nie posiadające patentu. 5-osobowe jednostki, o długości 5 m będą cumowały przy nabrzeżu obok Bosmanatu. Cena godzinnego rejsu wyniesie 50 zł – jest już w nią wliczone paliwo. Dodatkowych informacji udziela Bosmanat pod numerem telefonu: 539 924 22.
Zwiedzaj Szczecin razem z dziećmi
Bezpłatne wycieczki po Szczecinie odbędą się w ramach akcji Pokaż Szczecin Swoim Dzieciom, której celem jest zainspirowanie szczecinian do odkrywania miasta wspólnie z dziećmi oraz ukazania Grodu Gryfa jako miasta atrakcyjnego turystycznie. W tegorocznej edycji zaplanowano trzy szlaki – wodny, pieszy i autobusowy. Na wycieczki obowiązują zapisy, a ilość miejsc jest ograniczona. Więcej tutaj
Projektowanie i budowanie kamienic
Kolejną atrakcją, przygotowaną z okazji Pikniku nad Odrą są warsztaty plastyczne dla najmłodszych mieszkańców Szczecina. Miasto Szczecin wraz ze Stowarzyszeniem POMIEŚCIENOGA (projekt Kamienice Szczecina) przygotowali specjalne zajęcia, podczas których z kartonów i materiałów recyklingowych dzieci stworzą architekturę inspirowaną szczecińskimi kamienicami. Warsztaty odbędą się 10 i 11 maja w godzinach 12.00-13.00, 14.00-15.00 oraz 16.00-17.00, w namiocie promocyjnym Miasta Szczecin. Organizator zapewnia wszelkie niezbędne materiały plastyczne, udział w zajęciach jest bezpłatny. By móc uczestniczyć w warsztatach, należy przesłać zgłoszenie na adres: kontakt@kamieniceszczecina.pl, w tytule wiadomości wpisując „Warsztaty plastyczne - Piknik nad Odrą”.
Regaty Wioślarskie
Podobnie jak w ubiegłych latach, również i w tym roku zorganizowane zostaną Finały Akademickich Regat Ósemek Uczelnianych. W sobotę, 10 maja, na bulwarze obok Mostu Długiego o godz. 12:00 rozpoczną się Regaty Wioślarskie Ósemek Uczelnianych o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin – sprinty. Natomiast dzień później, 11 maja, od godziny 13:00 na Wałach Chrobrego będą trwać Regaty Wioślarskie Ósemek Uczelnianych o Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Organizatorem wydarzenia jest AZS Szczecin.
Wodny Szczecin i zdjęcie z Sediną
Oprócz namiotu Miasta przeznaczonego dla najmłodszych, na Wałach Chrobrego znajdzie się również namiot poświęcony turystyce wodnej Szczecina. Promocja turystyki wodnej w Szczecinie, to wynik udziału w projekcie „Marriage – lepsze zarządzanie mariną, konsolidacja sieci portów oraz marketing turystyki wodnej w obrębie Południowego Bałtyku”. Osoby, które odwiedzą stoisko poświęcone wodnym atrakcjom Miasta, będą mogły dowiedzieć się o możliwościach wypożyczenia sprzętu wodnego, ciekawych trasach turystycznych, a także zdobyć różnorodne foldery tematyczne. Nieopodal stoiska Miasta Szczecin, swoją ofertę prezentować również inny członek projektu Marriage – Miasto Stralsund.
Co więcej, przeprowadzona również zostanie gra miejska, natomiast najmłodsi mieszkańcy Szczecina będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z postacią Sediny lub Posejdona.
„Piotruś Pan” i Szczecin Zine Fest
Poza stoiskami Miasta, podczas Pikniku nad Odrą pojawią się również stoiska Teatru Współczesnego, Trafostacji Sztuki oraz Centrum Żeglarskiego. W namiocie Teatru Współczesnego, którego motywem przewodnim będą odniesienia do bajki „Piotruś Pan”, każdy zainteresowany będzie mógł zapoznać się z materiałami informacyjnymi tej instytucji kulturalnej.
Trafostacja Sztuki uczestnikom Pikniku nad Odrą umożliwi obejrzenie polskich i międzynarodowych Zinów, które od 9 maja będą prezentowane w Trafo podczas pierwszej edycji „Szczecin Zine Fest”, którego założeniem jest promocja alternatywnej sceny wydawniczej. 10 i 11 maja w tym miejscu rozdawane będą również materiały promocyjne, w postaci specjalnych Zinów Trafostacji.
Natomiast Centrum Żeglarskie, oprócz przybliżenia idei ekologicznej oraz przedstawienia swojej ścieżki edukacyjnej, zapozna zwiedzających z atrakcjami przez siebie proponowanymi (m.in. z grafikami rejsów i wydarzeń na ten rok) oraz zorganizuje loterię fantową.
Festyn rodzinny
W trakcie Pikniku nad Odrą zostanie zorganizowany wiosenny festyn rodzinny, który skierowany jest głównie dla najmłodszych. Będzie można tam znaleźć liczne stoiska z pamiątkami oraz wyrobami artystycznymi, a także wesołe miasteczko, dmuchane zamki i zjeżdżalnie. Na scenie zlokalizowanej obok stoisk, odbędą się pokazy tańca, występy folklorystyczne oraz koncerty szantowe. Program sceny można znaleźć tutaj
Komentarze
1