To wersja damska z ozdobną siatką na tylnym kole. Jednoślad marki Stoewer's Greif będzie można podziwiać przez najbliższy rok. Do tej pory Muzeum Narodowe w Szczecinie nie miało w swoich zbiorach rowerów tego znanego przedwojennego przedsiębiorcy ze Szczecina.

Od tygodnia w Muzeum Historii Szczecina (oddziale Muzeum Narodowego wSzczecinie) można oglądać bardzo ciekawy eksponat.

- To rower marki Stoewer's Greif. Marki, która była synonimem bardzo dobrego roweru. Zresztą jak się patrzy na ten obiekt to od razu widać jego wysoką jakość wykonania – mówi Jerzy Grzelak, pracownik Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Rowery marki Stoewer's Greif w szczecińskiej fabryce Stoewera były produkowane do początku lat 30. XX wieku. Łącznie powstało ich 310 tys. Później, dokładnie w 1938 roku, marka rowerów Stoewer's Greif została sprzedana fabryce rowerów w Bielefeld. Zakłady w Bielefeld rowery pod marką Stoewer's Greif produkowały do 1999 roku.

Na przerzutce jednośladu, który od niedawna można podziwiać w Muzeum Historii Szczecina widnieje data 1952. Jest to najprawdopodobniej data produkcji tego roweru, co wskazywałoby na to, że pochodzi on nie ze szczecińskiej fabryki, ale tej z Bielefeld. Nazwa miejscowości Bielefeld widniej także na siodełku roweru.

- Wzornictwo i solidność wykonania również utwierdzają w przekonaniu, że jest to obiekt z połowy lat 50. ubiegłego wieku – podkreśla Grzelak, zaznaczając przy tym, że historia roweru będzie zgłębiana przez pracowników muzeum.

Rower jest w bardzo dobrym stanie, po renowacjach.

- To nie jest tylko eksponat. Rower jest sprawny. Po wykonaniu niezbędnych smarowań łańcucha i całego układu korbowego, spokojnie można byłoby na niego wsiąść i odjechać – przekonuje Grzelak. - Były właściciel w rowerze wymienił m.in. szprychy, ogumienie, ale lampa, torpedo powinny być oryginalne – dodaje.

Szacowana wartość roweru to kilka tysięcy złotych.

Obiekt przekazał do Muzeum Historii Szczecina Ryszard Staniak, który kupił go na aukcji internetowej. Jednoślad został na razie wypożyczony na rok. Można go oglądać na wystawie „Szczecin jakiego nie ma” w Muzeum Historii przy ul. ks. Mściwoja II 8.