Są wygodne, bezpieczne, przyjazne środowisku. Dwa pociągi hybrydowe rozpoczęły regularne kursy w naszym regionie.

To pierwsze w Polsce hybrydy włączone do obsługi regularnych połączeń pasażerskich. Będą kursować tam, gdzie linie kolejowe są częściowo niezelektryfikowane.

– To świadoma realizacja wizji naszego województwa jako województwa przyjaznego mieszkańcom i turystom. Głęboko wierzę w to, że te dwa pociągi – bursztynowy i ekologiczny, zielony – będą fantastycznie służyły podróżnym, ale będą również służyły naszemu środowisku – mówi marszałek województwa, Olgierd Geblewicz. – Jesteśmy pierwszym województwem w Polsce, które posiada taki tabor.

Hybrydy w barwach Pomorza Zachodniego będą kursowały m.in. ze Szczecina do Kołobrzegu i Koszalina oraz ze Szczecina do Szczecinka, przez Stargard, Drawsko, Złocieniec, Czaplinek. Dwunapędowe pociągi przydać się mogą również do obsługi Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej czy usprawnienia transportu na lotnisko w Goleniowie.

Skład ma długość 59,3 m; szerokość 2,84; wysokość 4,21 m (bez pantografu). Waży 119,5 t. A co w środku? 142 stałe miejsca siedzące, 8 uchylnych, 160 miejsc stojących; miejsca do przewozu 10 rowerów i dwóch wózków dla pasażerów z ograniczonymi możliwościami poruszania się.

Koszty zakupu dwóch pojazdów to 49,2 mln zł, w tym dofinansowanie unijne 17 mln 36 tys. 680 zł.

Hybrydy będą na razie kursowały na trasie Szczecin–Kołobrzeg. Chcecie zrobić im zdjęcie lub wybrać właśnie te modele do podróży? Będą obsługiwały następujące połączenia w dni robocze:

Odjazd 12:37 ze Szczecina – 14:56 w Kołobrzegu

Odjazd 16:24 ze Szczecina – 18:30 w Kołobrzeg

Odjazd 15:16 z Kołobrzegu – 17:55 w Szczecinie

Odjazd 13:33 z Kołobrzegu – 15:43 w Szczecinie