Pałac Ziemstwa Pomorskiego oficjalnie stał się własnością Akademii Sztuki. Zabytkowy gmach przejdzie teraz gruntowny remont. Pierwsi studenci mogą rozpocząć tam zajęcia już w drugim semestrze tego roku akademickiego.
Pałac został odkupiony za 9,1 mln zł od banku PKO BP, który przez lata miał tutaj swoją siedzibę. W środę został podpisany akt notarialny. Zakup sfinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Akademia Sztuki to najmłodsza z artystycznych uczelni w kraju. Widzimy tu spory potencjał, który trzeba wspierać - komentowała podpisanie aktu Marta Trzaskowska z Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury.

Dwa pałace Akademii Sztuki
Akademia Sztuki ma tym samym w swoim posiadaniu już dwa szczecińskie pałace. Wcześniej odnowiła siedzibę w Pałacu Pod Globusem na pl. Orła Białego. Teraz celem jest przywrócenie blasku kolejnej zabytkowej rezydencji. 

- Chcemy, żeby Pałac Ziemstwa Pomorskiego nabrał kształtów z początku XX wieku. Wypełnimy go muzyką, sztuką i plastyką - mówił prof. Dariusz Dyczewski, rektor Akademii, oprowadzając dziennikarzy po gmachu.



Dla wszystkich mieszkańców

W dużej, kunsztownie zdobionej sali na I piętrze ma powstać sala koncertowa. W przestronnym pomieszczeniu, gdzie odbywała się obsługa klientów banku, planowane jest miejsce na wystawy. Poddasze ma być zaadaptowane na pracownie malarskie. Cały obiekt będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców Szczecina. Będą mogli przyjść tutaj na wystawę, koncert, konferencję, a być może również do restauracji.

Doprowadzenie neobarokowego pałacu do stanu świetności może kosztować według bardzo wstępnych szacunków ok. 25 mln zł. W pełnej krasie odnowiony pałac zobaczymy w 2019 r.

- Będziemy się starali o dofinansowanie unijne. Mamy już doświadczenie przy realizacji takich projektów, więc jesteśmy wiarygodnym partnerem - podkreślał prof. Dyczewski.



Już za pół roku będzie tam głośno
Do Pałacu Ziemstwa Pomorskiego przeniosą się przede wszystkim wydziały muzyczne Akademii Sztuki. Pojawią się tutaj studenci, edukacji muzycznej, wokalistyki i instrumentalistyki. Będzie też miejsce dla grafiki warsztatowej i prawdopodobnie malarstwa.

-Będzie tu dużo grania i słuchania. Ulica jest ruchliwa, nie będziemy więc przeszkadzać ani pieszym, ani okolicznym mieszkańcom - komentował rektor AS. - A jeśli uda się zaadaptować poddasza będą tam świetne warunki dla pracowni malarskich: piękna panorama i dużo naturalnego światła.

Większość sal byłego banku można bardzo szybko przystosować dla potrzeb uczelni i władze Akademii zamierzają to wykorzystać. Pierwszych studentów planują przenieść tutaj już w drugim semestrze obecnego roku akademickiego. Powodem tego pośpiechu są względy finansowe. AS jest właścicielem kilku budynków rozrzuconych po całym mieście i wiadomo, że nie będzie teraz w stanie ich wszystkich utrzymać. Pierwsze w kolejce do sprzedaży są siedziby przy ul. Grodzkiej/Kuśnierskiej i ul. Kolumba.



Ponadstuletni zabytek

Pałac Ziemstwa Pomorskiego został zbudowany w latach 1893-95 według projektu Emila Drewsa, na zlecenie Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego. Ulokowano tam siedzibę jego Generalnej Dyrekcji oraz Bank Hipoteczny. Neobarokowa rezydencja wyróżniała się bogato zdobioną elewacją i kunsztownie urządzonymi wnętrzami. Gdy Szczecin przeszedł w polskie ręce przez lata mieściła się tutaj siedziba PKO BP. W 2013 r. bank wyprowadził się do nowego biurowca przy Bramie Portowej i Pałac od tamtego czasu stał pusty.