Lokalni patrioci z aparatami w dłoniach uwiecznili piękno wybranych szczecińskich bram. Najlepsze 22 zdjęcia do 13 stycznia można oglądać w Browarze Stara Komenda. Jak pisze jeden z twórców: „Brama to był klimat, klimat każdej dzielnicy. Spotykali i wystawali w niej charaktery. Sama śmietanka lokalnej kultury. Rozstrzygane tam były losy świata i aktualnie opróżnianej butelki (…)”.
Wystawę „Bramy szczecińskich kamienic” można podziwiać w Starej Galerii Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego w Browarze Stara Komenda, mieszczącej się przy pl. Batorego. Fotograficy wybrali Komendę na miejsce wystawy, by cieszyła się ona jak największym odbiorem.

- Może wydawać się, że wystawa do kotleta to niekoniecznie godne uhonorowanie twórczości, ale chcieliśmy pokazać nasze zdjęcia w miejscu zwyczajnie odwiedzanym przez ludzi – mówi Tomasz Seidler, prezes STF. - Uważamy, że nie ma w tym nic, czego można się wstydzić. Mamy konkretny cel. Centrum miasta z jego unikalnymi kamienicami jest naprawdę czymś interesującym. Dodatkowo żyjemy w takich czasach, w których liczne remonty powodują, że ten szczeciński stary klimat powoli znika z wielu budynków. My chcemy zatrzymać ten klimat w kadrach i zwyczajnie podzielić się jego pięknem z mieszkańcami naszego miasta.



Szczecińskie kamienice są w różnym stanie, ale wiele z nich zasługuje na wyróżnienie, np. ze względu na kunsztowną architekturę bramy. I nie chodzi tu tylko o wejściowe drzwi, nierzadko bogato rzeźbione, ale o całą przestrzeń, której początkiem są drzwi lub wrota od strony ulicy, a końcem drugie drzwi od strony podwórza. 

- W szczecińskich bramach każdy zobaczy coś innego – mówi Jolanta Raczyńska, współautorka zdjęć wystawy. – Niektórzy odnajdą w nich atmosferę z dzieciństwa, inni zobaczą w nich zwyczajne ruiny, a kolejni zachwycą się ich urokiem. Dla mnie Szczecin nie jest wioską z tramwajami, ale miastem, w którym każda brama ma coś w sobie i mam nadzieję, że moje zdjęcia to pokazują. Moja ulubiona brama znajduje się na deptaku Bogusława i łączy w sobie elementy zabytkowe z odnowionymi.

Autorami wystawy są: Adrian Aleksiewicz, Bogusław "Bodek" Macal, Bogusz Borkowski, Joanna Michniewicz, Jolanta Raczyńska, Magdalena Seredyńska, Marta Teszner, Michał Kundera, Monika Więcław, Piotr Rojewski, Piotr Wolski oraz Tomasz Seidler.


foto: Michał Kundera


foto: Adrian Aleksiewicz



foto: Bogusław Bodek Macal



foto: Piotr Rojewski


foto: Jolanta Raczyńska


foto: Joanna Michniewicz


foto: Magdalena Seredyńska