Redakcja Świata Biznesu już po raz dziewiętnasty rozdała Perły Biznesu. W kategorii wydarzenia gospodarcze, główna nagroda powędrowała do Urzędu Morskiego w Szczecinie za pogłębienie toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra. Za najważniejszą osobowość biznesu uznany został Tytus Gołas, CEO firmy Tidio Poland w Szczecinie. Uroczysta gala odbyła się hotelu Novotel Szczecin Centrum.

Laureatów wybrała kapituła konkursu, składająca się z zachodniopomorskich naukowców i dziennikarzy. Przewodniczącym był prof. Juliusz Engelhardt z Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, a wiceprzewodniczącą – prof. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej.

„To największa inwestycja w gospodarce morskiej zrealizowana w naszym regionie w ostatnich latach”

Za najważniejsze wydarzenie gospodarcze ubiegłego roku uznano pogłębienie toru wodnego Świnoujście - Szczecin do 12.5 m. Za realizację zadania o wartości ponad 1,8 mld zł odpowiadał Urząd Morski w Szczecinie.

„To największa inwestycja w gospodarce morskiej zrealizowana w naszym regionie w ostatnich latach. Tor został nie tylko pogłębiony ale także poszerzony do 100 m. Poprawia więc bezpieczeństwo żeglugi oraz przyczynia się do wzrostu konkurencyjności zespołu portów Szczecin-Świnoujście. Zmiana parametrów toru sprawia, że firmy przeładunkowe będą mogły przyjmować statki o dwukrotnie większej nośności niż dotychczas” – czytamy w uzasadnieniu kapituły konkursu.

W tej kategorii przyznano też cztery wyróżnienia. Spółka Gaz System została nagrodzona za oddanie do użytku gazociągu Baltic Pipe. J.W. Construction uhonorowano za otwarcie Hanza Tower. Zauważono też rozbudowę potencjału produkcyjnego i technologicznego firmy Habia Cable z Dołuj i budowę Centrum Obróbki Metali w Koszalinie przez spółkę Globmetal.

Stworzył startup, który dziś jest czwartą siłą w swojej kategorii na świecie

Perła Biznesu w kategorii osobowość biznesu powędrowała do Tytusa Gołasa, CEO firmy Tidio Poland. Już jako nastolatek budował on strony internetowe, a 10 lat temu założył innowacyjny startup, oferujący rozwiązania dotyczące live chatów dla małych i średnich firm.

„W ciągu kilku lat rozwoju, Tidio stało się 4. najpopularniejszym live chatem na świecie, wykorzystywanym na ponad 300 tys. stron internetowych. Każdego miesiąca Tidio pomaga swoim klientom w obsłudze ponad 510 milionów użytkowników. W 2022 roku Tidio pozyskało ponad 110 mln zł (25 mln dolarów) na rozwój. W firmę zainwestowali: polski fundusz Inovo Venture Partners, amerykański funduszu PeakSpan Capital oraz Rafał Brzoska” – tłumaczy swój wybór kapituła konkursu.

Wyróżnienia w kategorii osobowość biznesu otrzymali: Wioletta Skowronek - Duda, właścicielka firmy Mati - Glass z Koszalina; Karol Lament, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Goleniowie; Magdalena Kamińska, prezes CitoNet Szczecin; prof. Alberto Lozano Platonoffa, prezes zarządu Nemera Szczecin sp. z o.o.

W czasie gali wręczono również statuetki Gwiazdy Świata Biznesu 2022. W ten sposób nagodzono Remigiusza Kowalskiego, właściciela zakładu poligraficznego Rex Druk i Wojciecha Gągorowskiego, współwłaściciela agencji eventowej Event Factory.