Noc Performerów to stały punkt ostatnich edycji festiwalu Kontrapunkt. Także w tym roku na tym teatralnym przeglądzie pokażą swe projekty artyści z tą dziedziną związani. Dokładnie 19 i 20 kwietnia.

Tym razem performerzy zaanektują do swych działań nowe miejsca. Będą to  Piwnica Kany oraz mieszczące się w jednym budynku przy placu Żołnierza -  LOFT ART i Teatr Kameralny. W tych przestrzeniach zainstalują się   twórcy , którzy swobodnie  wykorzystują takie elementy jak słowo, dźwięk, obraz by kompilować z nich różnorodny przekaz.

19 kwietnia od godziny 18.00 w przestrzeni publicznej Kontrapunktu swoje działania przeprowadzi grupa bigNOTWENDIGKEIT czyli formacja twórcza założona w 2004 roku przez Annę K. Becker i Katharinę Bischoff. W  Szczecinie wystąpi w poszerzonym   trzyosobowym, składzie, wraz z Esther Becker. “Everything will be ok in the end, if its not ok its not the end.” to hasło, które stosują w swych działaniach.

O północy   zobaczymy nowy projekt człowieka, który używa pseudonimu Arti Grabowski, czyli absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Universidad Castilla la Mancha w Cuenca (Hiszpania), który zapewne jest już wielu szczecinianom znany. Występował na najważniejszych festiwalach sztuki performance, festiwalach teatralnych oraz przeglądach sztuki video w Europie, Azji i obu Amerykach. W Szczecinie mogliśmy go zobaczyć m.in. podczas festiwalu Spoiwa Kultury, kiedy zaprezentował własne odczytanie „Polowania na Czerwony Październik” Toma Clancy`ego.

Poza tym Noc upłynie także pod znakiem Sediny, czyli patronki Szczecina, opiekunki artystów. Działania zwiazane z nią przygotuje Instytut Sediny.  Jak czytamy w materiałach promocyjnych, ten kolektyw  "skupia najbardziej oddanych adeptów sedinologii. Jego zadaniem jest działalność naukowo-badawcza oraz upowszechnianie wyników badań wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego. Mityngi kulturowo-duchowe, odbywające się od 2010 roku, ukazują nie tylko bogatą osobowość Sediny, ale i społeczny potencjał szczecińskiej duchowości”. W ubiegłym roku projekt Instytutu w ramach Nocy Performerów był jednym z ciekawszych punktów całego programu. Warto więc przekonać się, co przygotowali jego współpracownicy na tę edycję.

Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.