Stołczyn to dzielnica dziś nieco zapomniana. Nie zawsze tak było, co pokazuje Paulina Romanowicz w swojej książce „Świadkowie małej historii. Rozmowy z seniorami Stołczyna”. Z naszym gościem spotkaliśmy się w kawiarnio-księgarni przy ul. Pocztowej 19.

Książka Pauliny Romanowicz to rozmowy z osobami, które na Stołczyn trafiły w latach powojennych. Wtedy życie tam związane było przede wszystkim z działalnością huty. Wydarzeniem były np. Dni Hutnika, podczas których odbywały się koncerty m.in. Maryli Rodowicz, Czerwonych Gitar, Niebiesko-Czarnych, Jerzego Połomskiego i Haliny Kunickiej. Autorka stara się uchwycić obraz tamtej rzeczywistości.

Paulina Romanowicz jest archeologiem zajmującym się epoką średniowiecza i czasami nowożytnymi, autorką książki o średniowiecznych zabawach. Prowadzi blog stolczyn.com i działa w Stowarzyszeniu Przyjaciół Stołczyna FORUM.

Autorka nie skończyła swojej pracy z wywiadami. Będę śledzić jej efekty. Te małe, jednostkowe historie, mówią nam dziś o wiele więcej niż opasłe podręczniki historii.