Olbrzymie wrażenie robi ponad stutonowy parowóz Kriegslokomotive TY2 z 1943 r., a tuż obok można zobaczyć spalinowóz z 1960 r., żuraw wodny czy telefon z cyferblatem, którym kiedyś posługiwali się kolejarze. To część kolekcji, którą stworzył Ryszard Kwieciński w prywatnym skansenie przy dawnym dworcu w Lubianie Pyrzyckiej. Wszystko tuż przy rowerowej Trasie Pojezierzy Zachodnich, między Choszcznem a Pełczycami.

Przed wojną Lubiana (wówczas Neu Libbehne) była ważną miejscowością na kolejowej mapie Niemiec. Zbudowano tutaj stację węzłową, krzyżowały się szlak ze Strzelec Krajeńskich i linia pomiędzy Choszcznem a Myśliborzem. Powstał m.in. dworzec i parowozownia (została zniszczona w czasie wojny). Po 1945 r. kursy pociągów jednak zlikwidowano, dworzec przez lata niszczał, a tory w końcu rozebrano.

Potężny parowóz, samochód niemieckich dygnitarzy i wiele innych historycznych ciekawostek

Drugie życie dworcowi dał Ryszard Kwieciński. Kupił tę nieruchomość i postanowił za własne pieniądze stworzyć niebanalną kolekcję eksponatów związanych przede wszystkim z kolejnictwem.

– Budowa skansenu rozpoczęła się w 2013 roku. Został wówczas zakupiony dworzec, a potem dokupiliśmy główne eksponaty historyczne, takie jak lokomotywa TY2 Kriegslokomotive czy lokomotywa Ls40 – opowiada pan Ryszard.

W skansenie znajdziemy też m.in. drewniany wagon, stary semafor, tarczę ostrzegawczą do semafora, historyczny telefon, którym kiedyś posługiwali się kolejarze czy „dekawkę” – niemiecki samochód z 1939 r.

Od roku to atrakcja turystyczna szlaku rowerowego

Na wycieczkę do skansenu można wybrać się rowerem. Tuż obok przebiega bowiem ścieżka rowerowa. To część przygotowanej przez samorząd województwa Trasy Pojezierzy Zachodnich. Wizyta w skansenie może więc być interesującym przystankiem podczas rodzinnej wyprawy rowerowej.

– Ścieżka rowerowa została wybudowana rok temu. Prowadzi z pięknego Choszczna do ambitnie rozwijających się Pełczyc i dalej do Barlinka oraz Myśliborza. Prywatny skansen stanowi atrakcję turystyczną tego szlaku. Ścieżki rowerowej, na którą bardzo serdecznie zapraszam – mówi Ryszard Kwieciński.

Z mapą sieci rowerowych Pomorza Zachodniego można zapoznać się na stronie http://www.rowery.wzp.pl/.