W nowym odcinku cyklu Pan od książek spotkałem się z Ulą Orlińską-Frymus. Jako, że wszyliśmy w okres listopadowej refleksji, to wybrałem na początek książki poważne, a samą rozmowę przeprowadziliśmy naprzeciwko kaplicy na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Ula Orlińska-Frymus napisała dwie powiastki autobiograficzne, które później zostały zilustrowane i wydane. „Dziadko” to opowieść o dziadku żydzie, z którym autorka przeżyła pierwsze lata swojego życia. Powojenna trauma towarzyszyła ich relacji wtedy, a jak mówi autora, odczuwalna jest do dziś. „Nie bo rak” to historia przebytej choroby nowotworowej. Tym, co potęguje tu nasze emocjonalne czytanie tej książki, to prowadzenie narracji z perspektywy dziecka, które obserwuje chorą/zanikającą matkę.

Autorka pochodzi z Pyrzyc, ale od wielu lat mieszka w Szczecinie. Na tutejszym uniwersytecie kończy doktorat, który poświęcony jest pisarskiej twórczości żydowskiego pisarza, Henryka Voglera. Wiele podróżowała, m.in. miała dość długi epizod w Izraelu.

 

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Zobacz na fb: Pan od książek