W nowym odcinku Pana od książek moim gościem był Mateusz Wiśniewski. Autor niedawno zadebiutował pierwszym tomem pentalogii „Duor Vaah” pt. „Starsza Dusza”. To pierwsza rozmowa o fantastyce w tym cyklu.

Mateusz Wiśniewski pochodzi z Polic. Edukacje zdobywał jednak w niemieckie, przygranicznej szkole. Świetnie porusza się więc w tym kręgu kulturowym. Mimo rozpoczętych studiów w Niemczech, powrócił do Polski.

Pisarze fantastyki często mają obmyśloną szeroką koncepcje świata, który stworzyli. Podobnie jest z Mateuszem Wiśniewskim. Autor nie tylko zaplanował kilka części z uniwersum swojego świata, ale przemyślał koncepcje języków i potworów. Sam autor chce pokazywać się na różnych targach w Polsce i prezentować stroje postaci z „Duor Vaah”.

Fantasty i s-f to spora część literatury także z naszego regionu. Choćby wśród młodych pisarzy wskazać możemy na Joannę Baran i Pawła Jakubowskiego. W stronę tych gatunków często zmierzała także Izabela Degórska.

 

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Zobacz na fb: Pan od książek