Cykl Pan od książek skończył roczek. Stąd tez moim gościem w jubileuszowym odcinku był Marek Stelar, który był pierwszym rozmówcą w całej serii. U Stelara przez rok działo się sporo, a przede wszystkim ukazały się jego dwie kolejne powieści: „Nietykalny”, kończący trybologię z przygodami Sudera oraz „Blask”.

W obydwóch tych powieściach autor prowadzi nas ponownie przez Szczecin. W „Blasku” mamy przy tym trzy plany czasowe: 1946 r., 1978 r. i współczesność. Mieszkańcy miasta znajdą tu dla siebie wiele smaczków. Stelar, który szykuje kolejną trylogię, ma zamiar teraz swoich bohaterów rozrzucić po Europie.

Spora część rozmowy poświęcona jest poszukiwaniom i eksperymentom autora. O ile kryminał, ma dość jasną konstrukcję i cel, o tyle Stelar lubi w swoich powieściach zmieniać nacisk na pewne elementy. Pierwsze dwie części o Suderze to w dużej mierze pokazanie psychologicznej warstwy bohatera. Trzecia to już typowa powieść akcji. W „Nietykalnym” kobiecych bohaterek jest jak na lekarstwo, a w „Blasku” kobieta zostaje główną bohaterką.

To wszystko uprzyjemnia czekanie na kolejne powieści Marka Stelara. Nie są to powieści osadzone na jednym schemacie i tylko wypełniane nowymi bohaterami. Stelar bawi się i szuka. Ja w taką zabawę autor-czytelnik wchodzę z przyjemnością.

Marek (a w zasadzie Maciek) opowiedział też trochę o swojej rodzinie i jej losach, które doprowadziły, że dziś mieszka w Szczecinie. To historie, które zawsze mnie bardzo interesują, i pytam o nie kolejnych autorów. Jak to było w przypadku Stelara? Zapraszam do obejrzenia odcinka.

#PomorzeZachodnie

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Zobacz na fb: Pan od książek