Jacek Reisiger to gość mojego nowego odcinka cyklu Pan od książek. Spotkaliśmy się na Jasnych Błoniach nieprzypadkowo. Droga do urzędu miasta rozpoczyna jego debiutancką powieść.

„Stów do morza. Szczecin, jakiego nie znacie” to niewielka książeczka o charakterze humorystycznym. To w zasadzie Szczecin właśnie jaki znamy, bo Reisiger wykorzystuje różnego rodzaju stereotypy, nawyki mieszkańców, niedociągnięcia w mieście etc. Wszystko to miksuje, wyolbrzymia i daje nam znakomitą komedię, z której uśmieje się nie tylko szczecinian.

 

Jacek Reisiger to oczywiście tylko pseudonim. Prawdziwe imię i nazwisko niech pozostanie póki co tajemnicą. Autor jednak zdradza trochę o sobie. Opowiada o rodzinie i jej pogmatwanych losach. Skończył studia historyczne, co wykorzystał również w powieści. Znajdziemy tu i wspomnienie Piotra Zaremby, ale taż nasze fobie, że „wrócą Niemcy i zabiorą Szczecin”. Czy to dalej nieaktualne? Przecież ta dyskusja powróciła ostatnio.

Czego jeszcze się boimy? Co o sobie myślimy jako mieszkańcy Szczecina? Co myślą o nas inni? To i wiele więcej znajdziecie w naprawdę zabawnej powieści Reisigera.

#PomorzeZachodnie

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Zobacz na fb: Pan od książek