W najnowszym odcinku Pana od książek pojawiliśmy się w Książnicy Pomorskiej. Moim gościem była Dorota Schrammmek, która pisanie rozpoczęła stosunkowo niedawno, ale ma już na swoim koncie wiele powieści. Impuls do pisania – co by nie mówić – był bardzo specyficzny.

Powieści Doroty Schrammek osadzone są na Pomorzu Zachodnim. Sama bardzo lubi podróżować po naszym regionie, czego dowodem jest liczba spotkań i warsztatów, które odbywa. To właśnie kontakt z innymi jest dla autorki największą inspiracją. Zasłyszane w różnych miejscach historie trafiają później na karty książek. To literatura, która jest blisko czytelnika.

Ostatnią inicjatywą, w której Schrammek brała udział, było zebranie przepisów od mieszkańców powiatu Gryfickiego. To o tyle ciekawe przedsięwzięcie, że pokazuje korzenie wielu mieszkańców Pomorza Zachodniego. To ciekawy eksperyment, który sami możecie przeprowadzić. Zobaczcie co króluje na waszych wigilijnych stołach i zapoznacie się z historią tych potraw.

 

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Zobacz na fb: Pan od książek