Gościem w cyklu Pan od książek była tym razem pisarka młodego pokolenia – Agnieszka Gładzik. Autorka, mimo młodego wieku (ur. 1990), ma na swoim koncie dwie wydane powieści, a trzecią na ukończeniu.

Agnieszka Gładzik ukończyła filologie angielską połączoną z germanistyką na Uniwersytecie Szczecińskim. Jest pasjonatką języka i kultury niemieckiej, interesuje się historią Szczecina oraz Pomorza Zachodniego, co widoczne jest w jej powieściach.

Debiutancka „Republika” ukazała się w 2015 roku. Akcja tej powieści przeniesiona jest do Szczecina i Berlina w latach Republiki Weimarskiej. „Pomorzanie” ukazali się na początku 2018 r. Autorka przedstawiła w nich równolegle historie bohaterów żyjących w Szczecinie w okresie powojennym i we współczesności.

Twórczość Agnieszki Gładzik jest więc zaprzeczeniem stereotypowego myślenia, że młode pokolenie nie zadaje sobie pytań o własną tożsamość i nie interesuje się historią naszego miasta i jego społeczności. Jak widzi te aspekty Agnieszka? Zapraszam do wysłuchania rozmowy i zagłębienia się w lekturę jej powieści.

 

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Zobacz na fb: Pan od książek