Film nagrany przez autora facebookowego profilu „Niewidomy płakał jak audytował” odbił się szerokim echem w mediach społecznościowych. Widzimy na nim, jak osoba niewidoma, kierując się oznakowaniem na chodniku przy dworcu głównym w Szczecinie, prowadzona jest po schodach na ścianę lub do zamkniętego wejścia. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tłumaczy, że oznakowanie dla niewidomych prowadzi do wejścia, ale nie tego. Od momentu przebudowy wejście główne znajduje się bliżej ulicy Kolumba i żeby się dostać na dworzec nie trzeba pokonywać takich barier jak np. schody.

Niepełnosprawny trafi prosto na ścianę? Film z dworca w Szczecinie podbija Internet

Film umieszczono na Facebooku na profilu „Niewidomy płakał jak audytował”, który powstał, by pokazywać architektoniczne absurdy i brak dostępności dla osób niepełnosprawnych do obiektów użyteczności publicznej. Na pierwszy ogień poszedł Dworzec Główny w Szczecinie. Na filmie widzimy niewidomego, który poruszając się według znaków na chodniku, trafia prosto w mur, a następnie na zamknięte drzwi.

– Ścieżka prowadzi osobę niewidomą do schodów, które kończą się ścianą. Drzwi są za barierką, wymagają powrotu i obejścia jednej z barierek, ale i tak jedne z nich są domyślnie zamknięte. Dopiero interwencja ochroniarza pozwala ustalić działające wejście na dworzec – opisują autorzy profilu w mediach społecznościowych.

ZDiTM: „Przez 4,5 roku nie było żadnej skargi na oznakowanie”. Jest deklaracja współpracy w tym temacie

Sprawę tłumaczy Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego.

– Projekt chodnika wykonywany był w 2015 roku, a przebudowa miała miejsce rok później. Płytki prowadzą do wejścia głównego, które zmieniło swoją lokalizację po przebudowie. Zaznaczę, że to był pierwszy tego typu chodnik w Szczecinie, odwoływaliśmy się do dobrych praktyk prowadzonych w innych miastach. Przez 4,5 roku nie było żadnej skargi na to oznakowanie – mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik ZDiTM w Szczecinie.

Komunikat w sprawie kontrowersyjnego oznakowania wydało także biuro prasowe PKP. „W 2018 roku Najwyższa Izba Kontroli prowadziła kilkutygodniową inspekcję w sprawie dostosowania dworca do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. NIK uwzględniła opinie osób niewidomej, niedowidzącej, niesłyszącej oraz mającej problem z poruszaniem się. Opinie te oraz raport NIK były jasne – udogodnienia w budynku dworca są na bardzo dobrym poziomie. Jesteśmy gotowi do współpracy z Miastem i ZDiTM w kwestii poprawienia oznakowania przed budynkiem. Jesteśmy również w kontakcie z pracownikiem szczecińskiego PFRON i, mając na uwadze dobro pasażerów, możemy wspólnie ustalić, jakie zmiany należy wprowadzić”, czytamy w stanowisku operatora dworca.

Również ZDiTM deklaruje chęć współpracy w tym temacie.