W Fabryce Wody na Gontynce prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe. Później jednak przyjdzie czas na etap rozruchów i odbiorów, który może zająć nawet 6 miesięcy.
– Aktualnie wykonywane są prace malarskie i prowadzony jest końcowy montaż sufitów w strefach gastronomicznych czy biurowych. Prace wykończeniowe realizowane są w nieckach basenowych. Montowane jest oświetlenie, kamery i głośniki. Na zewnątrz wykonywane jest humusowanie terenu wokół boiska piaszczystego, prowadzony jest obsiew i pielęgnacja już wykonanych nasadzeń. Montowane są balustrady i trwa poprawianie elewacji budynku – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miejskiej spółki Fabryka Wody.
„W części niecek basenowych napuszczona jest już woda”
Fabryka Wody powstaje u zbiegu ulic 1 Maja i Sczanieckiej. Będzie połączeniem aquaparku z edukatorium, zaplanowano tam też część sportowo-rekreacyjną. W kompleksie znajdzie się 17 wewnętrznych basenów, jedno z największych saunariów w Polsce i 11 zjeżdżalni o łącznej długości pół kilometra. W edukatorium zaprojektowano wystawy poświęcone wodzie, jej znaczeniu, roli, występowaniu i wpływie na nasze życie oraz cywilizację.
– Co istotne, obiekt pomału budzi się do życia. Wykonywane są przeglądy instalacji i testy zainstalowanych urządzeń. Aktualizowane jest oprogramowanie systemu ESOK odpowiedzialnego za działanie kołowrotów. W podbaseniu słychać szum działającego osprzętu, a w części niecek basenowych napuszczona jest już woda – mówi Piotr Zieliński.
Teraz przyjdzie czas na „próby obciążeniowe”
Na otwarcie aquaparku trzeba będzie jednak poczekać. Jak długo? Miasto na razie nie podaje konkretnych terminów.
– Trwający do sześciu miesięcy etap rozruchów i odbiorów, będzie najważniejszym elementem w harmonogramie budowy Fabryki Wody. To właśnie przez kolejne miesiące cały obiekt przechodzić będzie „próby obciążeniowe”. Wszystkie elementy, instalacje, urządzenia, jak i kwestie związane z bieżącą obsługą i funkcjonowaniem obiektu będą wielokrotnie sprawdzane, testowane, regulowane i polepszane w celu przygotowania Fabryki Wody na wizytę pierwszych gości – tłumaczy Piotr Zieliński.
Wykonawcą prac jest konsorcjum firm w składzie: Alstal Grupa Budowlana sp. z o.o. sp.k. i Alstal Real Estate sp. z o.o. Realizują projekt sporządzony przez DreamWorlds by TKHolding. Łączny koszt budowy aquaparku, wraz z obsługą zaciągniętego kredytu, szacowany jest obecnie na 463 mln zł. Roczny koszt eksploatacji Fabryki Wody może wynieść nawet 62 mln zł.
Komentarze
14