Kąpielisko Gontynka - Sezonowe kąpielisko, o powierzchni ok. 8 hektarów położone przy ul. 1 Maja. Nieczynne od 2000 roku. – definicja z internetowej encyklopedii Szczecina. W ten sposób opisuje dawny kompleks basenów w środku naszego miasta. Aktualnie miejsce służy przede wszystkim, jako wybieg dla psów. Kiedyś to miejsce tętniło życiem (szczególnie latem). Powietrze było przepełnione wesołymi głosami dzieciaków chlupiących się w wodzie, zapachem waty cukrowej.

Zupa pomidorowa. Dużo jaśniejsza, gęstsza, zupełnie inna od tej, którą gotowała mi mama. A do tego pływał w niej makaron w kształcie muszelek. W domu mama podawała zawsze z ryżem. Kosztowała chyba 5 złotych – to wspomnienie pierwszego posiłku jedzonego publicznie w barze przy Gontynce, Grażyny Górkiewicz, młodej dziennikarki. Jej opowieść o kąpielisku przy ulicy 1 Maja iskrzy się od słonecznych błysków, przypomina uroki wakacyjnego leniuchowania i szalonych przygód w wodzie. Tutaj nauczyła się pływać, jak pewnie wielu innych szczecinian. To były fantastyczne wakacje w mieście – dodaje. Teraz to teren zdewastowany i opuszczony, bez błękitnych kafelków na dnie basenów, z wystającą nagą betonową zjeżdżalnią. Grażyna żałuje, że tam pojechała, bo ślad po wspomnieniach zatarł się i zblaknął.

Pani Izabela Mieszkowska mieszkała przy ulicy Lubeckiego. Na Gontynkę, jeszcze przed remontem kąpieliska, chodziła wraz z córkami na spacery, opalała się, robiła robótki. Przypomina sobie jak ważny był to obiekt dla mieszkańców Szczecina. To tu przychodzono po pracy, bawiło się z dziećmi, pluskało w wodzie, odpoczywało. Żałuję, że teraz nie ma takiego miejsca.

Jest to tylko część historii kąpieliska Gontynka widziana oczami osoby młodej i seniora. Zapraszamy do obejrzenia pierwszych dwóch odcinków „Opowiedz mi Szczecin”. Działania mają pokazać, że istnieje coś takiego jak dialog międzypokoleniowy i platforma porozumienia między osobami starszymi a młodymi. W przypadku „Opowiedz mi Szczecin” wspólnym mianownikiem do rozmowy są miejsca Szczecina, które wszyscy znamy lub znaliśmy.
 

Chcieliśmy pokazać, że coś takiego jak dialog międzypokoleniowy jest możliwy, że to nie jest mit. Miejsca mają być tylko klamrą spinającą te pokolenia – tłumaczy Jan Karpierz, Stowarzyszenie Liderów i Fundraiserów.

 

Opowiedz mi Szczecin - Gontynka - Izabela Mieszkowska from PoraSeniora on Vimeo.

Więcej informacji nt. działań prowadzonych w ramach projektu „Seniorze jesteś potrzebny” Opowiedz mi Szczecin, Pora Seniora, Posadź kwiata) dostępne na stronie www.senior.szczecin.pl. Realizatorami projektu „Seniorze – jesteś potrzebny” jest Stowarzyszenie POLITES, Stowarzyszenie Liderów i Fundraiserów oraz Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych 2012 – 2013.

 

Opowiedz mi Szczecin - Gontynka - Grażyna Górkiewicz from PoraSeniora on Vimeo.