Jest jedną z najlepiej zachowanych XIX wiecznych fortyfikacji wchodzących w skład Twierdzy Świnoujście i stanowi nie lada atrakcję zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zwiedzający mogą nie tylko zajrzeć do każdego miejsca Fortu, czy podziwiać eksponaty w tamtejszym muzeum, ale także przenieść się w czasie dzięki specjalnemu szkoleniu wojskowemu przeprowadzonemu przez pruskiego komendanta…

Fort wybudowano w latach 1848-1859 i w późniejszym okresie wielokrotnie modernizowano. Na 5 ha terenie otoczonym szeroką fosą znajduje się  kilkanaście murowanych obiektów fortyfikacyjnych, z przeróżnymi  konstrukcjami obronnymi uformowanymi z ziemi. Fort został  wybudowany przez pruskich fortyfikatorów i był jednym z czterech podstawowych dzieł obronnych składających się na Twierdzę Morską Świnoujście. Początkowo nazywano go Werk II lub Fortem Wschodnim ( ze względu na położenie we wschodniej części Świnoujścia, na wyspie Wolin). Ostatecznie przemianowany został przez obecnych dzierżawców na Ford Gerharda od nazwiska znakomitego pruskiego generała i budowniczego fortyfikacji.

11 sierpnia 2001 roku Fort uroczyście został udostępniony dla ruchu turystycznego. Do dnia dzisiejszego z tego terenu wywieziono ponad 60 ciężarówek różnego typu śmieci, wycięto blisko 1000 drzew zagrażających ludziom, niszczących swoim ciężarem oraz korzeniami poszczególne budowle murowane i ziemne. Obecnie jest jednym z niewielu w Europie " żywych muzeów"  , gdzie turyści mogą na chwilę przenieść się w czasie i na własnej skórze poczuć smak wojskowej służby. Zwiedzanie Fortu oraz przynależnego do niego muzeum ma bowiem formę przyspieszonego przeszkolenia wojskowego.Turyści zwiedzają fortecę pod opieką  umundurowanego pruskiego żołdaka . W czasie marszruty po terenie i wnętrzach Fortu zwiedzający poznają jego historię, przechodząc  jednocześnie  kilka prób, które sprawdzą, czy kandydat nadaje się do wojskowej służby.

Na koniec podróży odbywa się nominacja na historyczny stopień wojskowy i wystrzał armatni. Dla kadetów, którzy spragnieni są dodatkowych emocji, przewidziano programy specjalne: nocne zwiedzanie zakończone ogniskiem, dodatkowe próby – strzelanie z broni czarnoprochowej, szkolenie przeciwchemiczne i zajęcia linowe.

Fort to także wymarzone miejsce na biesiadę przy ognisku lub weekend pod namiotem. Trzeba tylko uważać na pasące się w trawiastych wałach ciekawskie kozy…

Źródło: opracowanie na podstawie przewodnika Pomorze Zachodnie. Polska na weekend, www.wpolske.com, www.eswinoujscie.pl

Więcej informacji o Forcie, cennik, dojazd oraz oferta  na stronie: www.fort-gerharda.pl