Krajowa Administracja Skarbowa powoli kończy podsumowanie tegorocznej akcji PIT. Wstępne statystyki pokazują ogromny skok liczby osób, które wykazały przychód/dochód powyżej miliona złotych. Warto zaznaczyć, że większość tych osób w zeznaniach podatkowych deklaruje prowadzenie własnej działalności gospodarczej. – Jesteśmy bardzo przedsiębiorczym regionem – komentuje dla portalu wSzczecinie.pl Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Gigantyczny skok. Przybywa milionerów w Zachodniopomorskiem

Podsumowanie akcji PIT przynosi dla naszego regionu dobre wiadomości. Mimo specyficznej sytuacji gospodarczej i wojny w Ukrainie, która wybuchła na początku ubiegłego roku, przedsiębiorcy z Pomorza Zachodniego w 2022 roku radzili sobie nad wyraz dobrze. 

– W rozliczeniach za 2022 r. w 2914 zeznaniach wskazano dochody/przychody wyższe niż 1 mln zł. Zdecydowana większość z nich prowadzi działalność gospodarczą – 2823 zeznania. W zakresie tzw. świata pracy (formularz PIT-37) mieliśmy 38 zeznań z dochodem powyżej 1 mln zł, w zeznaniach z zysków kapitałowych itp. (PIT-38) – 39 podatników, a ze sprzedaży nieruchomości (PIT-39) – 14 zeznań – informuje Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. 

Rok wcześniej w Zachodniopomorskiem było 2098 „milionerów”, z czego 1991 prowadziło działalność gospodarczą. 

Milion dzisiaj to nie to samo, co milion kilka lat temu

W opinii ekspertów statystyki Krajowej Administracji Skarbowej powinny cieszyć. To optymistyczna wiadomość, że osób z wysokim dochodem i przychodem jest coraz więcej, ale to też sygnał o… wysokiej inflacji.

– Jeżeli policzymy skumulowaną inflację od 2021 roku, to jest ok. 30%. To utrata siły nabywczej pieniądza. Imponuje jednak wzrost liczby milionerów. Stara myśl ekonomiczna mówi, że w kryzysach niektórzy tracą wielkie majątki, a inni je zyskują – mówi prof. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

I dodaje: – Dla Polaków dzisiaj milion złotych to nie jest fortuna, za takie pieniądze nie spędzimy całego życia w ciepłych krajach, ale wciąż jest to majątek ponadprzeciętny. Takie statystyki powinny nas cieszyć. Mogę się spodziewać, że to głównie przedstawiciele biznesu, szczególnie ci, którzy zajmują się IT i technologiami cyfrowymi.

– Mamy bardzo zaradnych przedsiębiorców, którzy są w stanie przetrwać wojnę, pandemię, rekordową inflację i mimo, że ich łodziami bardzo często chybocze sztorm, to oni i tak dzielnie sobie z tym radzą i rozwijają swoje firmy. To bardzo ważna wskazówka dla władz rządowych i samorządowych – przedsiębiorcy są w Polsce niesamowici, mają hart ducha, energię i pomysły. Najważniejsze to nie przeszkadzać im w rozwoju – komentuje Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Sytuacja na rynku międzynarodowym nie jest łatwa. Widać to choćby w sektorach przemysłowym, transporcie, logistyce i budownictwie. Tym bardziej takie statystyki należy przyjąć z dużym szacunkiem i podziwem, bo wielu przedsiębiorców wykonuje wręcz tytaniczną pracę, by trwać i rozwijać swoją działalność. Oby kolejne statystyki Administracji Skarbowej były nadal tak optymistyczne – dodaje.