Dwie strefy i na początek cztery rodzaje biletów miesięcznych. Od niedzieli (1 września) pasażerowie podróżujący między Szczecinem, Goleniowem, Stargardem i Gryfinem będą mogli kupić Szczeciński Bilet Metropolitalny na przejazdy Szczecińską Koleją Metropolitalną i komunikacją miejską.
Obecnie uruchomione są 22 z 40 przystanków Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. To na nich od 1 września staną biletomaty, w których będzie można kupić Szczeciński Bilet Metropolitalny w czterech opcjach. Oprócz tego sieciówki będą dostępne w kasach biletowych ZDiTM, POLREGIO oraz aplikacjach mobilnych przewoźników.
Ile zapłacimy za jaki bilet?
Przypomnijmy, SKM została podzielona na dwa obszary. Strefa A obejmuje Szczecin oraz gminy Dobra, Kołbaskowo, Police (linia ma zostać uruchomiona w połowie 2026 roku) i Goleniów na trasie Osiedle Kasztanowe-Załom Leśna. Strefa B – gminę i miasto Stargard, Goleniów, Gryfino i Kobylankę.
Do wyboru są cztery bilety miesięczne. Sieciówka tylko na strefę A będzie kosztować 152 złote, na strefę B – 148 złotych. Bilet ważny na całym obszarze SKM (Szczecin, Police, Stargard, gmina Goleniów, Gryfino, Kobylanka, Stargard) oraz w komunikacji miejskiej na terenie Szczecina, Dobrej, Kołbaskowa, Polic oraz na trasie Kasztanowe-Załom Leśna będzie kosztować 250 złotych. Co warto podkreślić – w tej opcji nie ma biletów na komunikację miejską po Stargardzie.
Najwięcej, bowiem 290 złotych, będzie kosztować bilet miesięczny, który pozwoli na podróżowanie wszystkimi gminnymi autobusami i tramwajami oraz pociągami POLREGIO na całym obszarze objętym przewozami.
Na początek miesięczne – w planach jednorazowe
W Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej nie będą obowiązywać darmowe przejazdy dla uczniów, tylko 49% ulgi na przejazdy. Nieco większy upust przygotowano dla studentów – 51%.
Jak zapowiada dyrektor Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, kolejnym etapem ma być wprowadzenie biletów jednorazowych.
– Teraz jest jednak etap biletów okresowych, aby mieszkańcy przekonali się, że można łatwiej i taniej podróżować komunikacją publiczną – podkreśla.
„To bardzo korzystna oferta”
– Z punktu widzenia mieszkańca Gryfina, to bardzo korzystna oferta. Ten, kto jeździł do Szczecina, musiał do tej pory płacić 272 zł za miesięczny bilet kolejowy i odpowiednio więcej na komunikację miejską. Cena 250 złotych jest więc naprawdę bardzo dobrą ofertą – uważa Tomasz Miler, zastępca burmistrza Gryfina.
Bez kampanii informacyjnej i promocyjnej. Krzystek: „Jestem spokojny”
Mimo że Szczecińska Kolej Metropolitalna to jedna z największych inwestycji w regionie, na próżno szukać informacji o uruchomieniu Szczecińskiego Biletu Metropolitalnego. Nie znajdziemy ich ani na stronie ZDiTM w Szczecinie, ani na stronie POLREGIO. Dopiero na środowej konferencji – pomimo wcześniejszych pytań do obu przewoźników – padły szczegółowe informacje.
– Borykaliśmy się z różnymi problemami związanymi z integracją systemu i montażem biletomatów – tłumaczy dyrektor Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego Roman Walaszkowski.
– Oferta jest na tyle korzystna, że na pewno informacja o niej pojawiła się wśród zainteresowanych mieszkańców – uważa prezydent Szczecina Piotr Krzystek. – Mówię głównie o mieszkańcach gmin Gryfino, Goleniów, Stargard. Jestem spokojny, że zainteresowanie będzie duże, ponieważ oferta jest naprawdę atrakcyjna.
Prezydent Szczecina zapewnia, że informacje o Szczecińskim Bilecie Metropolitalnym pojawią się przy kasach biletowych oraz na stronie internetowej ZDiTM.
– Osoby, które zapobiegliwie kupiły już bilet okresowy, będą mogły zgodnie z regulaminem zwrócić w terminie do 10 dni i zakupić nowy, wspólny bilet – dodaje Wojciech Dinges, wiceprezes zarządu POLREGIO S.A.
Komentarze
50