Policjanci z Wydziału Przestępczości Gospodarczej w Szczecinie w dwóch serwisach naprawiających konsole zabezpieczyli prawie 150 urządzeń, które były przerobione do tego, aby odtwarzać nielegalne oprogramowanie. Wstępnie straty oszacowano na kwotę około 72 tys. zł.

Początkowe ustalenia policjantów prowadziły do dwóch „obrotnych” serwisów naprawiających te urządzenia na terenie Szczecina. Funkcjonariusze wykonując swoją pracę współpracowali z pracownikami Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej.

Podczas przeszukań Policja zabezpieczyli prawie 150 konsol do gier. Były to urządzenia zarówno stacjonarne, jak i przenośne. Ponadto zabezpieczyli oprogramowanie służące do przerabiania tych konsol i ponad 170 specjalnych chipów, które montowano w konsolach , dzięki którym mogły one odczytywać nielegalne oprogramowanie. Do tego zabezpieczono oprogramowanie do przenośnych konsol, dzięki któremu można na nich odtwarzać nielegalne gry. Funkcjonariusze zabezpieczyli również dyski twarde serwisantów, które trafią pod ocenę biegłych.

Przerabiasz? Przegrywasz!

Serwisanci o swojej pracy „po godzinach” informowali w internecie, dzięki czemu mieli klientów z całego kraju, którzy przysyłali im urządzenia do przerobienia. Straty jakie spowodowali swoją działalnością wstępnie oszacowano na kwotę około 72 tys. zł. Za te przestępstwa grozi im do 5 lat więzienia. Co ciekawe, taką samą odpowiedzialność karną mogą ponieść osoby, które zlecały przerobienie konsoli.