Paweł Herbut został wyróżniony Orlim Piórem, czyli honorową nagrodą Klubu Przyrodników. Wyróżnienie zostało przyznane za wieloletnią działalność na rzecz ochrony Puszczy Bukowej.

– To duże zaskoczenie, tym bardziej że nie mam wykształcenia biologicznego, a przyroda i działania na rzecz jej ochrony to moja pasja – mówi Paweł Herbut w rozmowie z wSzczecinie.pl. Paweł Herbut, choć z zawodu jest poligrafem i zajmuje się produkcją książek, to szczecinianom jest doskonale znany jako lider Klubu Kniejołaza i człowiek, który od lat walczy o ochronę Puszczy Bukowej. To za tę działalność Klub Przyrodników postanowił go wyróżnić.

Paweł Herbut i bezprecedensowa decyzja Lasów Państwowych

O sukcesie Pawła Herbuta w weekend poinformował ornitolog Łukasz Ławicki. „Ale wieści! Paweł Herbut przyrodnikiem roku!” – napisał w mediach społecznościowych. Podkreślił, że Orle Pióra to nagroda honorowa, która nadawana jest za zasługi dla ochrony przyrody, ale też wyjątkową konsekwencję w działaniach, pracowitość, odwagę i dociekliwość. 

Historia zabiegania o skuteczniejszą ochronę Puszczy Bukowej w ostatnich kilkunastu latach nierozerwalnie związana jest z działalnością Klubu Kniejołaza i tym samym Pawła Herbuta, który nieustępliwie zwracał uwagę na intensywną wycinkę Puszczy Bukowej i się jej sprzeciwiał. 

W styczniu 2024 Paweł Herbut wraz ze współpracownikami przygotował propozycję moratorium na wycinkę drzew w Puszczy Bukowej. Rok temu leśnicy ogłosili decyzję o natychmiastowym i wstrzymaniu wycinek najbardziej wartościowych drzew w całej Puszczy Bukowej. – Nie da się ukryć, że to nasz ogromny sukces. To decyzja bezprecedensowa – mówi Paweł Herbut, który podkreśla, że rzeczywiście wycinki w Puszczy Bukowej zostały wstrzymane. – Prowadzone są minimalne prace, ale takie, z którymi również my się zgadzamy, czyli np. cięcia gatunków inwazyjnych – mówi Paweł Herbut.

Puszcza Bukowa, czyli pierwszy las ze stroną internetową

Paweł Herbut zafascynował się Puszczą Bukową już jako dziecko. – Najpierw to były okolice Jeziora Szmaragdowego. Potem zacząłem się zagłębiać bardziej w te dzikie i mniej znane rejony. Ponad 20 lat temu założyłem stronę i forum poświęcone Puszczy Bukowej. To był chyba pierwszy las w Polsce, który miał stronę – wspomina lider Klubu Kniejołaza. 

Początkowo wszystkie działania miały mieć charakter edukacyjny, jednak szybko okazało się, że wiele osób sprzeciwia się działaniom Lasów Państwowych na terenie Puszczy Bukowej. Klub Kniejołaza stał się niejako ich głosem. Paweł Herbut zaczął angażować się także w działania ogólnopolskie związane z ochroną lasów. 

My zapytaliśmy go o ulubione miejsca w Puszczy Bukowej. – Tereny na północ od jeziora Glinna – mówi bez wahania. To między innymi rezerwat Źródliskowa Buczyna. – To miejsca położone daleko od Szczecina, jest tam spokojnie i dziko, a teraz, wiosną wyjątkowo pięknie – dodaje Paweł Herbut.

Oprócz Pawła Herbuta Klub Przyrodników wyróżnił też Wiktora Kotowskiego, znanego w Polsce naukowca i działacza społecznego zajmującego się mokradłami. Łukasz Ławicki przypomina z kolei, że Paweł Herbut nie jest jedynym przyrodnikiem stąd, który został uhonorowany nagrodą Klubu Przyrodników. W 2012 roku „Orle Pióro” za działania na rzecz ochrony Puszczy Bukowej otrzymała Grażyna Domian.