Na polskim rynku wydawniczym właśnie pojawiła się najnowsza książka Igora Górewicza- wojewody Drużyny Grodu Trzygłowa, działacza neopogańskiej Rodzimej Wiary. "Borek i Bogowie Słowian" jest publikacją szczególną. Pierwszą w Polsce książką dla dzieci na temat mitologii Słowian. 5 listopada, o godzinie 16-30, w Książnicy odbyło się spotkanie z autorem publikacji.

Igor Górewicz zadbał o oprawę i klimat, sprzyjający prezentacji książki. Wejścia na Salę Kolumnową strzegli ubrani w kolczugi z X wieku wojowie Drużyny Grodu Trzygłowa. Dla gości przewidziany był poczęstunek- kwas chlebowy, sok jabłkowy, ciasto. 

Autor pokrótce przedstawił treść książki, którą, nota bene, można było zakupić przed, w trakcie i tuż po spotkaniu. Tytułowy Borek to czterolatek, który przenosi się w czasie do wczesnośredniowiecznego Szczecina i przeżywa mnóstwo przygód, poznając przy tym świat słowiańskich bogów, bożków i inncyh postaci z pogańskiej mitologii. Pierwowzorem postaci małego Czcibora (Borka) jest syn autora o tym samym imieniu, któremu ojciec książkę tę zadedykował.

  Kolejnym punktem programu spotkania było odczytanie fragmentu "Borka..." przez Stanisława Heropolitańskiego. Niestety, znany szczeciński dziennikarz nie stanął na wysokości zadania. Czytał monotonnie, bez emocji, w sposób z pewnością zbyt mało atrakcyjny dla dzieci, które chciałyby poznać fascynujące przygody małego Czcibora i przenieść się razem z nim do czasów, "kiedy Słońce było Bogiem".

Na zakończenie goście autora książki zostali zabrani w muzyczną podróż do wczesnego średniowiecza. Przewodnikiem był Michał Matynia z zespołu muzyki dawnej Tryzna, który grając na gęślach wcielił się w postać wieszczego Bojana, legendarnego pieśniarza, który tworzył niegdyś tworzył na dworze książąt Rusi Kijowskiej.

Mitologia słowiańska, w odróżnieniu od mitologii śródziemnomorskich, nie znalazła sobie miejsca w polskim nauczaniu. Stąd też "Borek i Bogowie Słowian" jest pierwszym- i na razie jedynym- światłem, jakie polskim dzieciom może w przystępny sposób rozjaśniać cienie zapomnianych przodków i ich wierzeń sprzed tysiąca lat. Zresztą nie tylko dzieciom, jako że w książce autor przedstawił wierny historycznie panteon słowiańskich bogów. Mogą się więc z niej czegoś dowiedzieć także dorośli Polacy- tym bardziej, że tematyka wierzeń przedchrześcijańskich we współczesnej polskiej kulturze niemal nie istnieje.