Bezpłatne wykłady, prezentacje i oprowadzania po interesujących obiektach do końca września będą odbywać się w Szczecinie. Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa 2014.

O tym jakie trendy panowały w modzie na przełomie XIX i XX wieku oraz czym się kierowano przy doborze odpowiedniego stroju w tamtych czasach opowie Izabela Strzelecka w najbliższą środę, 10 września. Prelekcja zostanie zilustrowana materiałami pochodzącymi z takich pism kobiecych jak "Tygodnik Mód i Powieści", "Dobra Gospodyni" czy "Pommersche Frauen-Zeitung". Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w Czytelni Pomorzoznawczej w Książnicy Pomorskiej.

Tego samego dnia w Archiwum Państwowym będzie miał miejsce wykład dr Janiny Kosman o książkach i czytelnictwie na Pomorzu Zachodnim po zakończeniu II wojny światowej. Prelekcję zaplanowano na godz. 13:00 w budynku Archiwum Państwowego przy ul. Wojciecha 13.

O doskonałym fałszerzu

Dzień później Przemysław Manna, Główny Konserwator Muzeum Narodowego w Szczecinie, zaprasza na wykład, w którym przedstawi van Meegerena, doskonałego fałszerza obrazów Vermeera oraz metody, dzięki którym takie falsyfikaty da się rozpoznać. Spotkanie połączone z prezentacją odbędzie się w sali konferencyjnej w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie o godz. 17:00.

Zabytek uratowany przed zezłomowaniem

Z kolei piątek, 19 września, to okazja, by dowiedzieć się więcej o zabytkowej brytyjskiej jednostce Bembridge, która stoi w szczecińskim porcie. O jej historii, holowaniu do Szczecina, odbudowie, restauracji, przywracaniu historycznego charakteru oraz pozyskiwaniu zaginionego wyposażenia opowie Rafał Zahorski, inicjator przedsięwzięcia, jakim było uratowanie statku przed zezłomowaniem. Każdy chętny będzie mógł także dotknąć kilku zabytkowych eksponatów z muzealnej części Bembridge, zrobić zdjęcia i być może zadzwonić na jego oryginalnym, cudem odzyskanym dzwonie. Początek spotkania o godz. 17:00 na dziedzińcu menniczym Zamku Książąt Pomorskich.

W środę, 24 września, Sylwia Wesołowska opowie o dawnym szkolnictwie na Pomorzu. Wykład z prezentacją zatytułowany „O wychowaniu szlachetnych młodzieńców i dziewcząt. Rzecz o dawnym szkolnictwie na Pomorzu” rozpocznie się o godz. 17:00 w Czytelni Pomorzoznawczej w Książnicy Pomorskiej.

Tajemnice średniowiecznych gigantów

W ostatni piątek września pod hasłem ”Średniowieczne tajemnice Szczecina i Wolina” odbędzie się jeszcze spotkanie w Muzeum Historii Szczecina, poświęcone dwóm średniowiecznym konkurentom – Szczecinowi i Wolinowi, które dominowały na Pomorzu Zachodnim pod względem ekonomicznym, militarnym i duchowym w czasach dawnych Słowian i Wikingów. O pierwszym z nich podczas wykładu „Najstarsze dzieje Szczecina w świetle archeologii” opowie Marek Dworaczek, archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie. Losy drugiego będzie można poznać z pełnego tajemnic filmu „Miasto zatopionych bogów” w reżyserii Zdzisława Cozaca. Spotkanie zaplanowano na godz. 12:00.

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa nie mogło oczywiście zabraknąć zabytków. W tym roku będzie więc okazja, by zwiedzić poniemieckie zakłady produkcji wody w Pilchowie (26 września, godz. 17:30), odbyć 2-godzinną wycieczkę po gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (22 – 26 września, godz. 13:00, obowiązują zapisy) albo wybrać się na spacer po pl. Jakuba Wujka i okolicach (21 września, godz. 10:00). W programie znalazło się też zwiedzanie m.in. Akademii Morskiej, statku Bembridge i Starej Łasztowni, ale na te wycieczki obowiązywały wcześniejsze zapisy.

Szczegółowy program z wydarzeniami na terenie całego województwa zachodniopomorskiego dostępny jest na stronie www.bdz.szczecin.pl.