Patronem mostu kolejowego na Regalicy w Podjuchach zostanie dr inż. Andrzej Kreft – nauczyciel akademicki, wieloletni dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Uroczystość nadania imienia zaplanowano na czwartek, 16 maja. Przy moście zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.

Dr inż. Andrzej Kreft był cenionym specjalistą z zakresu gospodarki wodnej. Funkcję dyrektora RZGW w Szczecinie pełnił przez aż 26 lat, do czasu przejścia na emeryturę w 2017 roku. Był również przewodniczącym polskiej części grupy roboczej ds. planowania na wodach granicznych. Angażował się w tematy związane z regulacją Odry i poprawą ochrony przeciwpowodziowej, zwłaszcza po tragicznej powodzi z 1997 roku.

– Zaowocowało to powołaniem w 2001 r. polsko-niemieckiej grupy roboczej ds. modyfikacji i modernizacji zabudowy regulacyjnej Odry, której przewodniczył ze strony polskiej, wnosząc znaczący wkład w kierunki i wyniki jej prac – przypomina marszałek Olgierd Geblewicz. – Osoba, która wniosła tak wiele w życie i rozwój naszego regionu, zasługuje na upamiętnienie.

RZGW było jednym z inicjatorów budowy w Podjuchach nowego mostu kolejowego. Stary był zbyt niski, co utrudniało żeglugę, a zwodzone przęsło często się psuło, paraliżując ruch kolejowy.

Dlatego stary most został zburzony (zostawiono wspomniane zabytkowe przęsło zwodzone), a obok stanęła nowa konstrukcja z wyższym prześwitem, zapewniając swobodną żeglugę, również w trakcie zimowych akcji lodołamania. Są też tory kolejowe w obie strony, a nie w jedną, jak to było wcześniej.

Nowy, stalowy most 3-przęsłowy ma 276 metrów długości. Jego budowa kosztowała 347 mln zł (wraz z przebudową najazdów i stacji Szczecin Podjuchy). Zakończyła się w grudniu 2023 roku. Pięć miesięcy później most zyska patrona.