Jak pachnie kolor biały, jak smakuje kolor czerwony? Najnowsza propozycja Pleciugi to interaktywny spektakl dla najnajów. Będzie to nie tylko magiczna i kolorowa podróż, ale i okazja do rozmowy na temat piękna różnorodności.

Już 1 kwietnia Teatr Lalek Pleciuga zaprasza najmłodszych widzów (od 1. roku życia) na premierę sztuki „Kolory”, inspirowanej „Czarną książką kolorów” Meneny Cottin i Rosany Farii.

– Pierwsze pomysły na spektakl powstały jeszcze przed pandemią. Wtedy też zaczęły się pierwsze ruchy w Pleciudze związane z audiodeskrypcją, brałyśmy udział w szkoleniach – wspominają twórczynie przedstawienia, Marta Łągiewka i Maja Bartlewska, aktorki Pleciugi. – W tym czasie Magdalena Bogusławska, która pracuje w dziale edukacji, podsunęła nam „Czarną książkę kolorów”. I to był moment, kiedy narodził się pomysł, by zrobić spektakl inspirowany tą książką.

Ankiety wśród dzieci z dysfunkcją wzroku cennym źródłem informacji. „Skojarzenia były wzruszające”

W ramach pracy nad spektaklem pod koniec zeszłego sezonu artystycznego i na początku obecnego odbyły się warsztaty dla dzieci niedowidzących „Dotknij teatru”. Dodatkowo pomysłodawczynie przedstawienia zdecydowały się przeprowadzić ankiety, w których padały pytania o kolory – np. jak mogą pachnieć czy smakować.

– Udało się nawiązać kontakt z jednym ośrodkiem z Bydgoszczy, który nadesłał sporo odpowiedzi. Niektóre skojarzenia były wzruszające – mówią aktorki. – Pojawiały się odpowiedzi, że kolor biały brzmi jak kołysanki, a czerwony przypomina w dotyku aksamit.

Co sobie kto wymyśli. „Na pewno inaczej odbiorą go roczne maluszki, trzylatki i dorośli”

Choć początkowo był zamysł, aby spektakl skierować do dzieci niedowidzących, to ostatecznie zdecydowano pójść w inną stronę.

– Będzie to wizualny spektakl oddziałujący na słuch i dotyk – zdradzają aktorki. – Sztuka opowiedziana przez obraz i muzykę nie tyle przekaże konkretną historię, a zwróci uwagę na to, jak odbierać świat innymi zmysłami niż wzrokiem.

Jak przekonują, spektakl nie narzuca wielu rzeczy, dużo zależeć będzie od wyobraźni widza.

– Na pewno inaczej odbiorą go roczne maluszki, trzylatki i dorośli. Na przykład pojawi się ciekawa forma, która wystąpi w kolorze niebieskim i nie wiadomo, czym do końca jest: raz rybą, raz ptakiem, a komuś może wydać się smokiem – mówią twórczynie.

O jakich kolorach będzie mowa?

– Wyszłyśmy od tego, że pierwsze książeczki dla dzieci są czarno-białe, więc będzie czerń i biel. Dodatkowo podstawowe kolory, czyli żółty, czerwony i niebieski oraz niespodzianka od nas, zielony – uchylają rąbka tajemnicy.

Premiera spektaklu „Kolory” dla dzieci od 1. roku życia już w najbliższą sobotę, 1 kwietnia, o godz. 15:00. Na scenie zobaczymy Martę Łągiewkę, Maję Bartlewską oraz Aleksa Jońskiego. Za scenografię odpowiedzialna jest Kaja Cykalewicz-Licak, muzykę tworzy Tomasz Licak, a Ewelina Ciszewska układa ruch sceniczny. 

Spektakl w najbliższym czasie grany będzie 2, 22 i 23 kwietnia.