Do końca maja potrwa montaż nowych tablic i słupków z nazwami ulic. Tablice pojawią się w wybranych punktach miasta i są pierwszym etapem wdrażania Systemu Informacji Miejskiej.

Ok. 240 nowych tablic

W sumie firma UTAL, która wygrała ogłoszony w lutym przetarg, zamontuje ok. 240 tablic z nazwami ulic. Koszt montażu to 318 tys. zł. Na razie tabliczki można zobaczyć m.in. w rejonie pl. Żołnierza Polskiego i pl. Hołdu Pruskiego.

Tablice jako część przygotowań do regat

Tabliczki oraz słupki staną w wyznaczonym fragmencie miasta. Rozciąga się on na obszarze od szczecińskich nabrzeży, poprzez część Trasy Zamkowej i al. Niepodległości, place Lotników i Grunwaldzki oraz al. Jana Pawła II, aż do Urzędu Miasta i tereny okalające Jasne Błonia i Park Kasprowicza. Obejmuje również al. Wyzwolenia do ul. Malczewskiego łącznie z pl. Rodła. Obszar wskazany do oznakowania wybrany został z myślą o organizacji przyszłorocznego finału regat The Tall Ships Races i jest jednym z elementów służących przygotowaniu tego wydarzenia. Tabliczki z nazwami ulic umieszczone będą w większości w ścisłym centrum miasta i w tych miejscach, gdzie najczęściej przebywać będą goście odwiedzający Szczecin podczas finału regat.

Z SIM łatwiej się odnaleźć

Prace nad stworzeniem szczecińskiego SIM trwały od 2009 roku. Głównym celem Systemu Informacji Miejskiej jest ułatwienie poruszania się po mieście, odnajdowanie miejsc, budynków oraz punktów użyteczności publicznej. SIM ma służyć zarówno mieszkańcom Szczecina jak i turystom. Najistotniejszą cechą skutecznego SIM jest jednolitość stosowanych nośników, dzięki której system może stać się łatwo rozpoznawalny i komunikatywny, może wpływać na poprawę miejskiego ładu wizualnego i na jakość przestrzeni publicznej. Cechą odróżniającą szczeciński SIM od oznakowań występujących w innych miejscach jest graficzne wyrażenie w nim indywidualnej osobowości miasta.

Elementy szczecińskiego SIM

Szczeciński System Informacji Miejskiej obejmuje następujące elementy: tablice z nazwami ulic, tablice z numeracją budynków, tablice kierunkowe dla ruchu kołowego, tablice kierunkowe dla ruchu pieszego, tablice z oznakowaniem miejsc wyjątkowych (zabytkowych budynków, pomników, patronów ulic, skwerów, parków); punkty informacyjne (przestrzenne tablice ogłoszeniowe, tablice informacji nadwodnej, tablice podświetlane, panele informacyjne, monitory słupowe); plany miasta, „witacze”; znakowanie poziome (znakowanie chodników, znakowanie krawężników, ścieżek rowerowych, przystanki dla pieszych, parkingi rowerowe); system informacji komunikacji miejskiej (oznakowanie środków komunikacji, rozkłady jazdy, słupy informacyjne, mapki sieci połączeń, znakowanie wiat przystankowych); meble miejskie (stojaki rowerowe, ławki, kosze na śmieci).