W czwartek, 24.10.2019 roku odbyło się w Szczecinie spotkanie podatkowe organizowane przez firmy RSM Poland, Santander Bank Polska SA oraz Business Club Szczecin, poświęcone tematowi Pracowniczych Planów Kapitałowych, planowanym na kolejny rok zmianom w podatkach oraz najważniejszym problemom, z jakimi podatnicy muszą mierzyć się w bieżącym roku. A problemów tych jest całkiem sporo, dlatego przedsiębiorcy mają prawo czuć się pogubieni i przytłoczeni nowymi obowiązkami i regulacjami. Celem RSM Poland jest wspieranie przedsiębiorców na każdym etapie prowadzonej działalności w różnego rodzaju zagadnieniach podatkowych. W czwartkowym spotkaniu wzięło udział blisko 50 właścicieli firm z województwa zachodniopomorskiego.

Specjaliści deklarują wsparcie dla przedsiębiorców

RSM Poland co roku organizuje spotkania dedykowane przedsiębiorcom, podczas których podejmowane są najbardziej problematyczne, bieżące tematy ze świata ekonomii, finansów i podatków. Jak mówią eksperci RSM Poland, liczba nowych zobowiązań dla przedsiębiorców, które weszły lub za chwilę wejdą w życie może być przytłaczająca. – Nowe przepisy dotykają wszystkich przedsiębiorców. Wśród największych zmian można wymienić „białą listę podatników”, split payment czy likwidację deklaracji podatkowych VAT-7 i VAT7K. Zmiany są duże, nowe przepisy nakładają na przedsiębiorców kolejne obowiązki, których niedopełnienie wiąże się z wysokimi karami, dlatego są oni bardzo zainteresowani tym, jak najlepiej się z nich wywiązać – tłumaczy Katarzyna SADOWSKA, doradca podatkowy i Tax Supervisor RSM Poland.

Dużym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszyła część spotkania, dotycząca zmian w podatkach w roku 2020 oraz aktualnych problemów 2019 roku: – Pytań było mnóstwo, bo przepisy nie zawsze są przejrzyste i precyzyjne, często nie można znaleźć w nich rozwiązań licznych problemów praktycznych i technicznych. Wiele z nich Ministerstwo Finansów tłumaczy w objaśnieniach do przepisów, te jednak publikowane są zazwyczaj dopiero kilka miesięcy po wejściu w życie zmian. Mając świadomość problemów i obaw, z jakimi borykają się przedsiębiorcy, staraliśmy się możliwe jak najlepiej wyjaśnić omawiane kwestie podatkowe oraz odpowiedzieć na wszelkie pytania. Oczywiście deklarujemy bieżące wsparcie dla przedsiębiorców, gdy tylko będzie im ono potrzebne – dodaje Katarzyna SADOWSKA. Podczas spotkania do dyspozycji uczestników byli także specjaliści z Santander Bank Polska SA.

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli wielka zmiana nie tylko dla pracowników

Pracownicze Plany Kapitałowe to stosunkowo nowa inicjatywa rządu, której celem jest mobilizowanie Polaków do zbierania oszczędności na emerytury. Za zgodą pracowników z ich wynagrodzeń pobierany jest procent składki, a państwo i pracodawcy dokładają do oszczędności pracownika regularnie wyznaczoną w ustawie część środków finansowych. PPK to zobowiązanie dla przedsiębiorców, które wymaga od nich zaangażowania finansowego oraz administracyjnego. Specjaliści RSM Poland podczas spotkania odpowiadali na pytania przedsiębiorców również w tym zakresie.

– To kolejna dość kosztowna zmiana. Ustawodawca przerzucił na pracodawców dużą część zobowiązań dotyczących administracji i organizacji tego projektu, stąd też cała masa pytań od przedsiębiorców dotycząca tego, jak wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe, za co odpowiedzialni są pracodawcy i jak dostosować systemy płacowe i kadrowe – mówi Sebastian GOSCHORSKI, Accounting & Payroll Partner w RSM Poland. – Wątpliwości dotyczą również tego, w jaki sposób informowani o PPK powinni być pracownicy. Przedsiębiorcy boją się kontroli oraz kar. Zdajemy sobie sprawę, że ten temat będzie jeszcze długo budzić w nich emocje, dlatego ze swojej strony, dzięki współpracy z firmami oferującymi programy informatyczne, oferujemy swoją pomoc we wdrażaniu PPK – dodaje GOSCHORSKI..

Partnerami spotkania byli Brytyjsko-Polska Izba Handlowa oraz Stowarzyszenie Dyrektorów Finansowych Finexa.