Na osiedlu Zawadzkiego stanęła specjalna wieża dla jaskółek z 80 podwieszonymi gniazdami. Będzie częścią nowego parku, który powstaje w otoczeniu betonowych bloków.

Cała konstrukcja mierzy 8 metrów. Na 7-metrowym stalowym słupie osadzono korpus ze sztucznymi gniazdami dla jaskółek oknówek. Jest też panel imitujący specjalne odgłosy, które będą wabić ptaki.

– Instalacja ta ma pomóc w odbudowie populacji jaskółki oknówki na osiedlu, a co za tym idzie w sposób naturalny likwidować nielubiane przez ludzi komary, muszki, mszyce i inne owady, którymi jaskółki się żywią – mówi Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.

Do tej pory, jeśli te ptaki gniazdowały na osiedlu, to najczęściej pod parapetami czy w szczelinach elewacji. Wiązało się to z tym, że nieczystości pozostawiane przez jaskółki spadały często na okna. Teraz takiego problemu nie będzie.

O potrzebie budowy wieży zdecydowali mieszkańcy, w głosowaniu w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

Ten pomysł włączono w projekt nowej aranżacji tzw. psiego pola. To skwer wewnątrz kwartału ulic: Zawadzkiego – Szafera – Romera – Marlicza. Gdy budowano osiedle Zawadzkiego, pozostawiono to miejsce wolne, z myślą o stworzeniu tutaj parku. Teraz ta idea jest realizowana.

Rozpoczęły się pierwsze prace. Na razie układane są przede wszystkim nowe alejki, ale wkrótce, tuż obok, zasadzonych zostanie 311 drzew i ponad 1800 krzewów. Znajdzie się również miejsce na ogrodzony wybieg dla psów z urządzeniami do ćwiczeń.

– W nowym parku ustawione będą też nietypowe domy, przeznaczone dla owadów i motyli. Dodatkowo znajdzie się tam łąka kwietna – informuje Andrzej Kus.

Koszt budowy nowego miejsca rekreacji to 3,8 mln zł. Wykonawcą prac jest firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak.